Sněmovnou zněla Havlova slova, poslanci uctili památku prezidenta

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Minutou ticha zahájili dnes poslanci pietní shromáždění k uctění památky bývalého prezidenta Václava Havla. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová citovala z Havlových projevů ve sněmovně. Zazněl také zvukový záznam proslovu z 15. ledna 2003, kdy před sněmovnou promluvil naposledy ve funkci prezidenta.

Němcová v zaplněném sále řekla, že všechna Havlova vystoupení byla unikátní a dokumentují, jaké byly základní stavební kameny politiky, kterou tvořil. Považovala ve svém projevu za vhodné dát prostor myšlenkám Václava Havla, nikoliv o Václavu Havlovi.

"Vážený pane prezidente Václave Havle, děkujeme vám," řekla na závěr. Po jejím vystoupení následovala česká státní hymna, kterou shromáždění skončilo.

Již od 09:00 se zákonodárci podepisovali do kondolenční knihy v předsálí, mnozí se připojili i po skončení shromáždění. Poslanci TOP 09 a STAN měli na oděvu připnutý odznak s Havlovým portrétem. Bývalého prezidenta připomínala také jeho velká fotografie s černou páskou, která byla vystavena na místě vyhrazeném hlavě státu vedle předsedajícího schůze.

V zájmu svobody

Havel poprvé předstoupil jako prezident samostatné České republiky před poslance nově vzniklé Poslanecké sněmovny 23. února 1993. Promluvil před nimi o rozdělení Československa. Jak Němcová řekla, nechtěl rozdělení společného státu, ale pokládal jej za neodvratné.

Na shromáždění dnes zazněl zvukový záznam Havlova projevu, který přednesl ve sněmovně v lednu 2003, krátce předtím, než skončilo jeho druhé období ve funkci českého prezidenta. "Do svých funkcí jsme přece nebyli - já kdysi a nedávno vy všichni - zvoleni proto, abychom se všem neustále líbili. Byli jsme do nich zvoleni v naději, že budeme dělat to, co je podle našich vědomostí a podle našeho upřímného přesvědčení v dlouhodobém zájmu lidského společenství jako celku, co je v zájmu svobody, bezpečnosti a důstojnosti nás všech, co je v zájmu našeho života v míru a prosperitě," řekl tehdy.

Tagy: smrt poslanci pieta

Zdroje: ČTK