Sněmovní výbor si vyžádal spis ke Škárkovi a Bártovi

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sněmovní mandátový a imunitní výbor si v úterý vyžádal policejní spis k případu poslanců Víta Bárty (VV) a Jaroslava Škárky, které chce policie stíhat kvůli korupční aféře.

Oba poslanci dostanou pozvánku na další jednání výboru 12. července, aby se mohli k žádosti policie o jejich vydání vyjádřit. Kdy bude o Bártově a Škárkově vydání rozhodovat sněmovna, není zřejmé. Předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) se přiklání k variantě, ze to bude až na přelomu srpna a září. 

Členové výboru podle něho vedli debatu hlavně právě o tom, kdy se žádost policie na plénum sněmovny dostane. Podle zákona musí poslanci rozhodnout na nejbližší schůzi, která ale bude mimořádná 12. a 13. července a nelze měnit její program.

Tejc řekl, že výbor si vyžádal stanovisko sněmovních právníků. Už v minulosti byly ale dva případy, kdy se o vydání poslanců rozhodovalo až na řádné schůzi, když před tím se konaly i mimořádné. 

Hlasování o každém zvlášť

"Jsme ale schopni dát stanovisko i 12. července, pokud to bude nutné," podotkl Tejc. Spis by měli poslanci z výboru do konce týdne, na jeho prostudování by tedy měli jen týden času. Výbor sněmovně pouze doporučuje, zda poslance vydat, nebo ne. O Bártovi a Škárkovi se pravděpodobně bude hlasovat odděleně. 

Policie chce Bártu stíhat kvůli tomu, že se údajně snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Škárku a poslankyni Kristýnu Kočí.

Škárku chtějí policisté stíhat zřejmě v souvislosti s tím, že si údajný úplatek na rozdíl od Kočí nechal. Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky. Trvá na své nevině a je přesvědčen o tom, že se to prokáže i při vyšetřování. Škárka zase tvrdí, že si peníze nechat nechtěl. Pokud sněmovna jejich vydání neodsouhlasí, policie je stíhat nebude.

Tagy: korupce bárta vv škárka

Zdroje: ČTK