Sněmovní výbor pro evropské záležitosti podpořil Jourovou na post eurokomisařky

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Věra Jourová se nejspíše brzy dostane do Bruselu. Jako eurokomisařku ji vláda po oficiálním schválení doporučí ve čtvrtek. Jourová, která je ministryně pro místní rozvoj za ANO chce získat v Belgii pro Česko resort regionálního rozvoje. Při tzv. grilování, tentokrát na poli ČR, musela odpovídat členům evropského výboru na dotazy. Ty se týkaly především regionálního rozvoje, energetiky i imigrační politiky.

Věra Jourová

Věra Jourová,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Sněmovní výbor pro evropské záležitosti ve středu podpořil kandidaturu ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) na eurokomisařku. Své hlasy jí dali poslanci koaličních stran, opozice se hlasování zdržela. Ve čtvrtek má kandidaturu Jourové oficiálně schválit vláda a poté pošle její nominaci do Bruselu.

Pro Jourovou hlasovalo devět zástupců ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL ve výboru, sedm reprezentantů TOP 09, ODS, KSČM a Úsvitu se hlasování zdrželo. Část z nich tak vyjádřila nesouhlas s formulací závěrečného usnesení výboru, v němž se hovoří o "schválení doporučení" Jourové. Výbor však podle nich nemá pravomoc nominaci schvalovat, ale jen ji projednat.

Na zasedání vystoupila nejen Jourová, ale i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten vyjádřil přesvědčení o jejích odborných i morálních kvalitách na vykonávání funkce eurokomisařky a zopakoval, že nominace ženy zvyšuje šance České republiky na získání významnějšího resortu v Evropské komisi. "Její kandidatura nám podle přesvědčení vlády umožní na evropské úrovni vyjednávat ze silnější pozice," zdůraznil Sobotka.

Jourová uvedla, že by preferovala řízení agendy regionálního rozvoje. I přes skutečnost, že si toto portfolio chce nadále podržet Rakousko, věří, že Česko má šanci tento vlivný resort získat. U resortů institucionálních záležitostí, dopravy, průmyslu nebo digitální agendy, o které česká vláda také projevila zájem, Jourová přiznala, že se v nich necítí tak silná jako u regionálního rozvoje, jemuž se věnuje ve funkci ministryně a problematikou evropských fondů se zabývala i profesně. "Jsem přesvědčena, že pokud bychom vyjednali tato portfolia, jsem schopná velmi rychle si tu substanci osvojit," ujistila nicméně místopředsedkyně ANO.

Pokud se stane eurokomisařkou, chce se Jourová zaměřit hlavně na dobré zvládnutí řízení svěřené agendy v Bruselu a ráda by se zasadila o dobrou informovanost českých občanů o Evropské unii a jejích přínosech. "Třetím cílem je během působení v Bruselu neformálními cestami stmelovat lidi, kteří tam pracují pro Českou republiku," doplnila své priority.

Po úvodních vystoupeních Sobotky a Jourové čelila kandidátka asi hodinu dotazům členů evropského výboru, kteří se zajímali o její názory především na unijní problematiku. A to nejen v oblastech, o jejichž řízení Česko v komisi usiluje, ale i na otázky energetiky, regulací v životním prostředí, imigrační politiky EU nebo společného trhu. Na konci září by měla podobnou proceduru absolvoval před plénem Evropského parlamentu, kde se pro ni vžilo označení "grilování" kandidátů na eurokomisaře.

"Bylo to těžké, byla jsem poměrně dost nervózní, ale nakonec to v rámci možností proběhlo snad ne úplně špatně," zhodnotila Jourová své vystoupení před poslanci výboru. "Pokud to bylo grilování, tak na velmi mírném ohni," komentoval slyšení Sobotka, který přiznal, že ho čekal tvrdší. Sama Jourová očekává, že "grilování" před europoslanci bude mnohem náročnější.

Opozice vystoupení české kandidátky hodnotila kriticky. Podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové byla Jourová vyjma problematiky evropských fondů v ostatních otázkách dezorientovaná. "Česká vláda jde do poměrně velkého rizika, protože kandidáti na eurokomisaře musí obstát před poslanci Evropského parlamentu. Když bude takto nekonkrétně nebo nekompetentně odpovídat, tak nemusí uspět," řekla Langšádlová.

 Pochybnosti má i předseda ODS Petr Fiala. "Já mám trošku obavu, že se vláda příliš soustředí na to, že v Evropské komisi získáme portfolio regionálního rozvoje, v němž nepochybně paní ministryně Jourová prokázala svoji kompetenci. Jsem si méně jistý, zda se dobře vyzná v těch dalších portfoliích, o která má Česká republika zájem," řekl novinářům. Věří nicméně, že Jourová své nedostatky odstraní.

Tagy: hlasování kandidát Brusel eurokomisař ČR místní rozvoj zvolení

Zdroje: ČTK