Sněmovní rozpočtový výbor je pro vydání povodňových obligací

- Aktuality autor: red

Sněmovní rozpočtový výbor ve čtvrtek podpořil vydání povodňových dluhopisů v objemu do tří miliard korun. Vláda chce peníze použít na likvidaci škod, které způsobily záplavy na Moravě.

Poslanci by měli schvalovat obligace ještě ve čtvrtek ve zrychleném řízení, vedení sněmovny kvůli tomu vyhlásilo stav legislativní nouze. Podle doporučení výboru by měli o dluhopisech rozhodnout do 13:00.

Kabinet chce získat peníze novelou zákona o dluhopisovém programu, přijatého po záplavách v červnu a červenci loňského roku. Zákon počítal s dluhopisy ve výši až sedm miliard korun, novelou se objem zvýší až na deset miliard. Splatnost obligací určí ministerstvo financí, nebude ale delší než 35 let. Má je koupit Evropská investiční banka, podle ministra financí Eduarda Janoty to Česko vyjde o 0,4 až 0,5 procenta levněji než při prodeji na běžném trhu.
Z původního dluhopisového programu se zatím utratily asi čtyři miliardy korun, z toho zhruba 1,7 miliardy loni a 2,3 miliardy letos, stojí v důvodové zprávě.

Škody po povodni dosáhnou podle předběžných odhadů Asociace krajů až pěti miliard korun. Premiér Jan Fischer bude kvůli dluhopisům požadovat další úspory, aby vláda udržela plánovaný deficit veřejných financí ve výši 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

Janota podotkl, že vydání dluhopisů neznamená, že všechny peníze z nich budou utraceny letos. Škrty v rozpočtu by podle něho měly odpovídat skutečně vynaložené částce. "Škrty se budou týkat výdajů tam, kde je to možné," uvedl ministr. Jmenoval provozní výdaje ve státní správě, a to investice, náklady na běžnou údržbu a patrně i platy zaměstnanců.

Tagy: Vláda záplavy povodně

Zdroje: ČTK