Sněmovna zrušení lustračních zákonů možná shodí ze stolu

- Aktuality autor: Danica Klein

Sněmovna se dnes odpoledne vrátila k projednávání návrhu KSČM na zrušení lustračních zákonů. Asi jej zamítne už v nynějším úvodním kole. Do diskuse je přihlášeno ještě několik poslanců. Dolní komora si už v úvodu schůze nicméně odhlasovala, že dnes může jednat a hlasovat až do pozdního večera. 

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna,zdroj: Profimedia.cz

Úvodní část debaty o zrušení lustrací se odehrála minulý týden. Lidovci následně pohrozili, že pokud by poslanci propustili normu do dalšího projednávání, opustili by koalici. S největší pravděpodobností se to ale nestane, pro zamítnutí by se mělo najít dostatek hlasů i za přispění poslanců vládních ČSSD a hnutí ANO. 

O lustračních zákonech se mezi poslanci opět rozvinul spor. Například komunistka Marta Semelová citovala z deklarace lidských práv a poznamenala, že "demokracie a lidská práva jsou tu jenom pro někoho". Naopak František Laudát (TOP 09 a Starostové) pokládá zákony za pojmenování zla. Sociální demokrat Antonín Seďa připomněl, že ČSSD požaduje po svých kandidátech negativní lustrační osvědčení, a to nad rámec volebního zákona. 

Lustrační zákony, které byly přijaty na začátku 90. let, stanoví podmínky, které musejí splňovat například zájemci o výkon funkcí v orgánech státní správy, justici, policii, armádě nebo tajných službách. Lustracemi chtěli zákonodárci ochránit nově utvářené instituce hlavně před vlivem někdejší Státní bezpečnosti a dalších komunistických organizací. 

Tagy: poslanecká sněmovna lustrační zákon

Zdroje: ČTK