Sněmovna zřejmě schválí návrh na nižší růst důchodů. Opozice kritizuje

- Aktuality autor: Danica Klein

Sněmovna zřejmě schválí vládní návrh na nižší růst důchodů. Poslancům to dnes navzdory odporu opozice doporučil jejich sociální výbor. Penze se budou podle novely po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu.

Předlohu opět tvrdě kritizovala opozice, s návrhem na její zamítnutí ale neuspěla. Miroslav Opálka (KSČM), poukázal na to, že snížení nebude na tři roky, protože další valorizace se budou počítat z nižšího základu. "Důchodci ponesou škrty trvale," uvedl. Sociální demokraté zase označovali předlohu za nespravedlivou a nemorální.

Koaliční poslanci ale zdůrazňovali, že podobný úsporný krok by musela udělat každá vláda. I přes snížení valorizace bude Česko patřit k zemím, v nichž je ohrožen chudobou nejmenší počet obyvatel, uvedl také náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška. Výbor hlasy vládních poslanců sněmovně schválení novely bez potíží doporučil.

Pokud bude novela schválena, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Nyní činí průměrný důchod asi 10.550 korun. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy.

Letos by se mělo na penze vydat asi 373,8 miliardy korun. Příjmy z pojistného mají podle očekávání dosáhnout 324,1 miliardy. Na důchodovém účtu by tak mělo chybět 49,7 miliardy. Příští rok by příjmy měly být 324,8 miliardy. Beze změny valorizace by výdaje činily 394 miliard, podle nového modelu by měly být téměř o deset miliard nižší. I tak ale bude na důchodovém kontě chybět bezmála 60 miliard. V roce 2015 by se výdaje měly přiblížit 402 miliardám, příjmy se mají dostat k 345 miliardám.

Tagy: sněmovna důchod ekonomika návrh

Zdroje: ČTK