Sněmovna rozhodla, že vyšle vojáky do Mali

- Aktuality autor: Michal Polák

Poslanci dnes souhlasili s vysláním českých vojáků do afrického státu Mali, kde budou působit v misi Evropské unie. Pokud návrh schválí také horní parlamentní komora, do Mali bude moci odjet až pět desítek vojáků. Náklady mise pro letošní rok se odhadují na 135 milionů korun, obdobnou částku by mělo České vydat také příští rok. 

Češi by měli v Mali nejprve hlídat základnu v hlavním městě Bamaku. V dalších šesti měsících se pak zapojí do výcviku jednotek maliské armády pro boj proti islamistům na jihozápadně země. Mandát je navržen na 15 měsíců, od letošního dubna. 

"Mise bude nebojová, zaměřená pouze na výcvik," zdůraznil premiér Petr Nečas (ODS), který nyní řídí ministerstvo obrany. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) uvedl, že účast v misi je v českém zájmu. Snaha islamistů ovládnout oblast představuje podle něho bezpečnostní hrozbu. "Pokud by ČR do mise nepřispěla, nemohla by aktivně bránit svou bezpečnost a poškodilo by nás to v očích spojenců," uvedl ministr. 

Alexander Černý (KSČM) označil Schwarzenbergova slova za klišé a předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek pokládá misi do Mali za dobrodružství. Kriticky se vyjádřila také Dana Váhalová (ČSSD). "Nemůžeme přistoupit na to, že naši vojáci by měli být jen žoldáky," uvedla. 

130 za 179 souhlasilo

Pro návrh nakonec zvedlo ruku 130 ze 179 přítomných poslanců včetně 27 sociálních demokratů a sedmi poslanců VV. Proti bylo 33 poslanců. Pro schválení návrhu bylo nutných nejméně 101 hlasů. 

Češi také maliské armádě dodají zbraně, které již sami nepotřebují. Do Afriky by tak měly putovat například vyřazené samopaly vzor 58; ve výzbroji české armády je nahradily nové útočné pušky. V plánu je také dodávka pistoli, kulometů a munice. Vše se bude upřesňovat podle požadavků maliské vlády. 

Islámští extremisté obsadili sever Mali loni na jaře a zahájili postup směrem k hlavnímu městu. Tamní armáda je nedokázala zastavit, proto v zemi intervenovala Francie, která vyslala zhruba 4000 vojáků. Těm se podařilo velmi rychle dobýt velké části území obsazeného islamisty. Stovky až tisíce z nich přitom prý přišly o život.

Tagy: mali Čeští vojáci

Zdroje: ČTK