Sněmovna odmítla Okamurovy návrhy k nájemnému v ubytovnách

- Aktuality autor: Michal Polák

Sněmovna dnes podle očekávání odmítla novelu poslanců Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury, který chtěl vysoké nájemné na ubytovnách omezit mimo jiné omezením příspěvku na bydlení. Jeho výše měla podle předkladatelů odpovídat cenám místně obvyklým. Navrhovaná novela o hmotné nouzi by tím podle kritiků ale problém s vysokými nájmy v ubytovnách pro sociálně potřebné nevyřešila. 

Tomio Okamura

Tomio Okamura,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Vláda chce řešení nabídnout ve vlastní novele, která by měla být do dvou měsíců zaslána do připomínkového řízení, slíbil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Ministryně sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) pak kromě opětovného příslibu komplexního zákona o sociálním bydlení uvedla, že bude třeba personálně posílit úřady práce, aby mohly provádět na sociální šetření v rodinách příjemců dávek hmotné nouze. 

Předlohu Úsvitu zkritizovali poslanci ze všech ostatních stran. Nejčastěji novele vytýkali nedomyšlenost a nekomplexní řešení, přestože podle jejího spolutvůrce Davida Kádnera představovala "kvalitní podvozek" pro dopracování ve sněmovních výborech. Předseda poslanců Úsvitu Radim Fiala byl spokojen alespoň s tím, že novela vedla k tomu, že se problém se sociálním bydlením bude řešit. Sněmovna diskusi nad novelou věnovala půldruhé hodiny. 

Cílem návrhu Úsvitu by mělo být podle jeho autorů "snížení příjmu lichvářských skupin, snížení zneužívání dávek hmotné nouze, snížení kriminality v sociálně vyloučených lokalitách a snížení zatížení státního rozpočtu při výplatě dávek". Norma počítala také s tím, že příjemci dávek by museli bytovou jednotku užívat v souladu s hygienickými a stavebními předpisy, jinak by na doplatek na bydlení neměli nárok. 

Novelu odmítla i bývalá vláda Jiřího Rusnoka. Mnozí poslanci dali za pravdu její námitce, že lidé v ubytovnách by neměli být postihováni ztrátou nároku na doplatek kvůli tomu, že příslušně technické a hygienické požadavky nejsou splněny ze strany provozovatele ubytovny.

Tagy: poslanecká sněmovna hnutí Úsvit přímé demokracie

Zdroje: ČTK