Sněmovna na nohou. Jakubčík obvinil církev z účasti na nacistických zvěrstvech

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Dnes se ve Sněmovně poslanci pozastavili nad výrokem Igora Jakubčíka (ČSSD), který byl namířen proti katolické církvi. Prohlásil, že byla spojencem nacistického Německa a schvalovala vraždy Židů. U jiných poslanců pravicové opozice a KDU-ČSL vyvolalo Jakubčíkovo vystoupení rozhořčení, dokonce bouchali do lavic. 

Církev

Církev,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

"Katolická církev za druhé světové války netrpěla, byla jedna z největších spojenců nacistického Neměcka. Katolická církev schvalovala odsuny a vraždy Židů," řekl Jakubčík při projednávání novely části poslanců ČSSD, která prodlužuje některé lhůty pro posouzení žádostí církví o vydání majetku a pro kontrolu rozhodnutí. Jakubčík taky uvedl, že pomáhala nacistickým zločincům při jejich odchodu do Jižní Ameriky. 

František Laudát (TOP 09 a Starostové) žádal Jakubčíka o omluvu. "Taková sociální demokracie je pro mě nepřijatelná," řekl. Lidovci Ludvík Hovorka a Jaroslav Klaška označili poslancovo vyjádření za nešťastné a neuvážené. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) uvedl, že ke katolicismu se hlásí i předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Podle Jakubčíkovy logiky se prý tedy hlásí ke kolaboraci s nacismem. "Máte dvě možnosti: buď se zastřelit, nebo vyslovit nedůvěru vládě," řekl Blažek

Za ohavnosti a pitomosti označil Jakubčíkovy výroky Martin Komárek (ANO). Jako katolík mu ale, jak uvedl, odpouští. 

Jakubčík později řekl, že nemá nic proti současným církvím, které podle něj za komunistické totality trpěly. "Vadí mi, co se dělo po roce 1948," uvedl s tím, že reagoval jen na jednu poznámku v debatě. Co se však dělo za druhé světové války, označil Jakubčík za "černou skvrnu". 

Ministr kultury a bývalý kněz Daniel Herman (KDU-ČSL) uvedl, že to chápe jako nějakou omluvu, ale ne zcela vysvětlující. Jakubčíkovy výroky ohledně kolaborace neodpovídají historickým faktům, dodal.

Tagy: ČSSD církve nacismus poslanecká sněmovna výrok

Zdroje: ČTK