Sněmovna by měla ještě před volbami rozhodnout o zvýšení mateřské

- Aktuality autor: red

Poslanecká sněmovna se sejde na poslední řádné schůzi 18. května. Podle návrhu programu by se měla zabývat zvýšením mateřské, protikorupčním balíčkem i přímou volbou prezidenta.

Na programu má také všechny návrhy vetované Senátem a prezidentem. Ve čtvrtek tak rozhodl organizační výbor sněmovny.

Podle původní dohody některých politických stran se na poslední květnové schůzi měly řešit pouze vetované zákony. Mezi nimi je například návrh na zvýšení mateřské na loňskou úroveň, zahrádkářský zákon, zákon o České národní bance či zákon týkající se biopaliv.

ČSSD ale přišla s návrhem zařadit do programu tři další zákony. Jde o vládní protikorupční balíček ve třetím čtení, návrh ČSSD na regulaci lobbingu taktéž ve třetím čtení a návrh na přímou volbu prezidenta. Výbor jejich záměr podpořil. O definitivním programu budou poslanci hlasovat na začátku schůze.

Jednání je zatím plánováno jako jednodenní. Není ale vyloučeno, že se protáhne na více dní.

Za prioritu pro květnovou schůzi většina stran považuje zvýšení mateřské. Ta byla snížena od 1. ledna kvůli státním úsporám. Matky tak už pět měsíců pobírají dávku ve výši 60 procent vyměřovacího základu mzdy místo loňských 70 procent. Veto prezidenta bude patrně přehlasováno, protože strany, které zvýšení mateřské prosazují, mají více než nutných 101 hlasů.

Tagy: sněmovna ČSSD ODS materska

Zdroje: ČTK