Sněmovna bude hlasovat o důvěře vládě. Opozice neschvaluje amnestie

- Aktuality autor: Michal Polák

Sněmovnu čeká ve čtvrtek další hlasování o nedůvěře vládě. Opoziční ČSSD vyvolala schůzi kvůli amnestii, kterou počátkem roku vyhlásil prezident Václav Klaus a podepsal ji i premiér Petr Nečas (ODS). Hlasování o nedůvěře bude už páté v tomto volebním období. Podle nynějšího rozložení sil v dolní komoře nebude ani tento pokus s největší pravděpodobností úspěšný. Proti vládě by muselo hlasovat nejméně 101 z 200 poslanců. 

Poslanecká sněmovna.

Poslanecká sněmovna.,zdroj: Mediafax

Opozice bude mít ale prostor k rozsáhlé debatě o amnestii. Poslanci totiž v tomto případě nemůžou program hned na začátku zamítnout, jak by se to mohlo stát v případně obvyklé mimořádné schůze. 

Proti vládě bude hlasovat celá opozice včetně KSČM a VV. I její politici ale přiznávají, že to nebude stačit. "Všichni asi víme, že těch 101 hlasů se patrně nenajde," konstatovala předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová. 

Opozici bude chybět vazebně stíhaný bývalý hejtman David Rath. S vládní koalicí naopak hlasují někteří nezařazení poslanci, například Milan Šťovíček (dříve VV) a Michal Doktor (Jihočeši 2012, dříve ODS), a poslední dobou i bývalí členové VV Josef Dobeš, Kristýna Kočí nebo Jaroslav Škárka

Amnestie je podezřelá

Opozici se na Klausově amnestii nelíbí její rozsah i obsah. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky budí amnestie podezření, že byla účelově prosazena proto, aby učinila tlustou čáru za podvody a kauzami, které mají počátek v divoké privatizaci 90. let. Premiér Nečas se ale hájí tím, že amnestie je výsostným právem prezidenta a předseda vlády podle ústavních zvyklostí svým spolupodpisem pouze potvrzuje, že není v rozporu s právním pořádkem. Někteří právníci ale takovou interpretaci role ministerského předsedy zpochybňují. 

Skupina senátorů podala v pondělí stížnost Ústavnímu soudu a chce zrušit druhý článek amnestie. Ten se týká zastavení kauz, které trvají déle než osm let a hrozí u nich sazba do deseti let vězení. Senátoři namítají, že amnestie touto částí porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými a že poškozeným uzavírá možnost domoci se jejich nároků.

Tagy: opozice amnestie

Zdroje: ČTK