Sněm pražské ODS začal jednat o svém novém vedení

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Sněm pražské ODS začal jednat o svém novém vedení. O funkci předsedy se utkají Filip Humplík a Tomáš Chalupa. Rozdělení sil je údajně zhruba vyrovnané. Oba kandidáti před soubojem mluví především o nutnosti sjednocení ODS a ukončení dlouhodobých rozporů uvnitř strany. Sněm se bude také zabývat nominacemi do celostátního vedení ODS, delegáti také chtějí navrhnout změnu stranických stanov. Na programu naopak oproti plánu nemá být kandidátní listina do Evropského parlamentu. 

Miroslava Němcová

Miroslava Němcová,zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

"Dnešní jednání je skutečně zásadní, protože to je o dalším vývoji ODS. Jsem přesvědčen, že ODS se musí změnit od základu. A to je také důvod, proč jsem se rozhodl pro osobu Filipa Humplíka," řekl před jednáním sněmu končící předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda, který svou funkci nebude obhajovat a rád by zamířil do celostátního vedení ODS. Humplík podle něj dává straníkům šanci, že vývoj půjde tak, jak jej lidé kolem Svobody nastavili. 

S jakou představou jde na jednání Chalupa, nesdělil. Chce ji nejprve představit delegátům sněmu. Potvrdil jen, že jeho kandidatura platí. "Všichni na tomto sněmu se budeme snažit o jedno. Aby se ODS v Praze sjednotila a aby dokázala znovu oslovovat voliče v Praze," poznamenal. 

Humplík chce delegáty oslovit především snahou o "zakopání příkopů" a návratu ke kořenům ODS. Do svého místopředsednického týmu by rád získal starostu Radotína Karla Hanzlíka, o kterém se mluvilo jako o možném kandidátovi na předsedu. Humplík dodal, že by chtěl po skončení sněmu spolupracovat i s Chalupou, a to ať bude výsledek jakýkoli. 

Pražští občanští demokraté jsou dlouhodobě rozděleni na dvě části, příznivce a odpůrce Svobody. Podle vyjádření z posledních dnů jsou se rozložení sil před sněmem příliš nezměnilo a oba tábory jsou přibližně stejně silné. 

Humplíkovi spolustraníci vyčítali především to, že příliš neznají jeho názory. Jsou proto zvědaví na jeho nominační projev. Někteří také poukazovali na jeho vystupování v době komunálních voleb v roce 2010, kdy podporoval po uzavření magistrátní koalice mezi ODS a ČSSD opoziční TOP 09. Jeho podporovatelé zdůrazňují, že je novou tváří. 

Naopak stoupenci Chalupy, bývalého ministra životního prostředí a starostu Prahy 6, svého kandidáta podporují kvůli jeho zkušenostem a jasným názorům. Protivníci mu vyčítají spojení s minulostí, jeho podpůrcům se přezdívá koalice Key Investments kvůli stamilionům, které Prahy 6, 10 a 13, tedy oblasti stojící za Chalupou, vložily do dluhopisů spravovaných firmou, která skončila v konkurzu. 

Volba vedení pražské ODS je naplánována na začátek sněmu. Poté se delegáti budou zabývat nominacemi na lednový celostranický kongres. Humplík by rád ve vedení ODS viděl Miroslavu Němcovou, Petra Fialu a Svobodu. Příznivci Chalupy by rádi o jménech jednali na dalším sněmu. Na programu by také měla být změna stanov. Údajně by se měl zúžit počet celostranických místopředsedů i počet samotných členů výkonné rady. 

Tagy: ODS volba vedení

Zdroje: ČTK