Sněhu v Česku přibylo o dvacet procent, teď začne rychle tát

- Aktuality autor: red

Proti minulému týdnu přibylo v České republice sněhu o pětinu, hlavně na horách. Šlo ale zřejmě o poslední projevy letošní dlouhé zimy, nyní bude sněhu rychle ubývat.

Vyplývá to ze zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Sněžení se už ale neočekává, spíš přijde jarní tání. Posledním dnem, kdy se mohou objevit sněhové srážky bude středa, v dalších dnech se ale může oteplit až o deset stupňů Celsia. V současnosti leží v Česku odhadem asi 2,18 miliardy metrů krychlových sněhu, což je v přepočtu 27 litrů na metr čtvereční.

"Znamená to, že oproti minulému týdnu došlo k mírnému nárůstu celkového množství vody ve sněhové pokrývce, a to zejména ve vyšších nadmořských výškách," uvedli hydrologové ČHMÚ. O víkendu totiž na mnoha místech Česka napadlo až patnáct centimetrů sněhu, teploty se většinou pohybovaly kolem bodu mrazu.

Nejvyšší sněhovou pokrývku, 158 centimetrů, hlásí šumavský Velký Javor, za ním je se 144 centimetry Labská bouda. Třeba na Šeráku je 105 centimetrů, na Lysé hoře pak ještě o šest centimetrů víc.

Celkově leží nejvíc sněhu na Vysočině a také v Plzeňském a Jihočeském kraji. Podle předpovědi však přijde v následujících dnech výrazné oteplení. V pátek a sobotu by se mohly odpolední teploty vyšplhat až na jarních 13 stupňů Celsia, postupně se nad bod mrazu dostanou i noční teploty. Sněžit by už nemělo, obloha bude převážně zatažená s deštěm a mlhami.

Tagy: Česko počasí tání jaro sníh

Zdroje: ČTK