Sněhu opět přibylo, začne odtávat

- Aktuality autor: red

Sněhu v Česku opět mírně přibylo, v přepočtu je ho skoro 72 litrů na metr čtvereční. Takové množství by osmnáctkrát naplnilo největší českou přehradu Lipno. Tento týden však nejvyšší denní teploty vyšplhají nad nulu, a sníh tak začne mírně odtávat.

Uvedl to v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Sníh leží i nadále na celém území republiky a je většinou přemrzlý. Celkem je ho podle odhadů 5,66 miliardy krychlových metrů. Z horských středisek hlásí nejvyšší sněhovou pokrývku Velký Javor na Šumavě, leží zde přes 140 centimetrů sněhu.

Tento týden už by však nejvyšší odpolední teploty mohly vystoupat až na tři stupně nad nulou. "V důsledku toho očekáváme velmi mírné odtávání," uvedli hydrologové ČHMÚ. Srážky už by se měly vyskytovat jen mírně, kromě slabého sněžení očekávají meteorologové i déšť.

Nejvíce sněhu leží na Vysočině a ve Středočeském a Jihočeském kraji. Odborníci z ČHMÚ každý týden měří i takzvanou vodní hodnotu sněhu (SVH), která udává množství vody ve sněhové pokrývce. Nejvyšší hodnoty hlásí kraje Královéhradecký, Vysočina a Liberecký. Zde naměřili v přepočtu 89,4 litru na metr čtvereční.

Zdroje: ČTK