Sněhová bouře na východě USA přinesla rekordní sněhovou nadílku

- Aktuality autor: red

Sněhová kalamita, která uplynulé dva dny sužovala východní pobřeží USA jižně od New Yorku, je na ústupu. Vánice přinesla do oblasti 40 až 80 centimetrů sněhu.

Podle agentury DPA sněhová mračna opustila pevninu a míří na východ nad širé moře. Ve Washingtonu přestalo sněžit v sobotu večer místního času.

Vánice přinesla do oblasti až 80 centimetrů nového sněhu. Živel si vyžádal nejméně dva mrtvé, desítky lidí byly zraněny. Silně zkomplikoval dopravu a přerušil dodávky elektřiny pro tisíce domácností. 

Během soboty zasypala východ USA největší nadílka sněhu za posledních 90 let. V samotném Washingtonu, D.C. šlo o historicky čtvrtou nejsilnější bouři. Uvedla to na svém webu TV stanice ABC, která připomněla, že na Reaganově národním letišti bylo naměřeno 46 centimetrů. V nedalekém okolí Washingtonu bylo v maximálních hodnotách až o čtvrt metru více.

V trojúhelníku mezi městy Washington, Baltimore a Philadelphia se doprava zcela zastavila a bezmála půl milionu lidí bylo bez elektrického proudu, když padající stromy zpřetrhaly dálkové vedení. 

Americká policie podle serveru listu Richmond Times-Dispatch uvedla, že sněhová vichřice si ve Virginii na konto připsala dva mrtvé a 95 zraněných. Hlášeno je odsud téměř 3000 zničených vozidel. 

Nejvíce zřejmě utrpělo hlavní město. Ve Washingtonu úřady naléhavě vyzývaly občany, aby zůstali doma a nebránili sněžným pluhům protahovat alespoň hlavní komunikace. V opačném případě by život metropole byl až do pondělí zcela ochromen. Štěstím v neštěstí byl fakt, že kalamita přišla o víkendu, kdy je v ulicích všech tří velkoměst menší provoz. 

Určitá omezení v dopravě potrvají podle agentury DPA pravděpodobně nejméně do středy příštího týdne. Od úterý se má navíc podle meteorologů počasí opět zhoršit. 

Ne každému příděl sněhu vadil. Stovky nadšenců si na známém washingtonském náměstí Dupont Circle přes internet smluvily koulovačku a ze schodiště k Lincolnově pomníku si lyžaři udělali malou sjezdovku. "Washington zatopený sněhem působil dojmem surrealistického světa disneyovských pohádek," popsala atmosféru amerického hlavního města agentura AP. 

Sníh poškodil střechy kostelů a na Dullesově letišti ve Washingtonu zatížil střechu hangáru natolik, že povolila. Poškozeno bylo několik soukromých letadel. 

Oběti na životech jsou nicméně hlášeny jen dvě. Na kluzké dálnici na jihozápadě Virginie podle policejního sdělení zahynuli ve sněhové vánici otec a syn. Když zastavili, aby pomohli jinému řidiči, narazil do nich tahač s návěsem. 

Problémy se nevyhnuly ani nejváženějšímu z obyvatel hlavního města. Prezident Obama měl v sobotu na programu projev před národním výborem Demokratické strany, a přestože místo shromáždění bylo nedaleko, zaznamenala jeho speciální kolona "čtyřkolek" dvě nehody. Nejprve jedno z doprovodných vozidel ve smyku narazilo do kovových svodidel při výjezdu z areálu Bílého domu, při návratu pak spadla na auto novinářů větev obtížená mokrým sněhem. Obě nehody se obešly bez zranění. 

Již krátce před Vánocemi postihla tuto oblast silná sněhová bouře, která přinesla místy až půl metru nového sněhu. Dosud nejhorší sněhovou kalamitu však tamní obyvatelé prožili v roce 1922, kdy napadlo 71 centimetrů sněhu. 

V roce 1772, kdy se v Americe ještě evidence počasí nevedla, prý ale napadlo ve Washingtonu dokonce 91,4 centimetru sněhu. Zapsali si to podle AP do svých deníků budoucí prezidenti George Washington a Thomas Jefferson.

Tagy: USA washington kalamita

Zdroje: ČTK