Šnajdr, Tluchoř i Fuksa budou propuštěni z vazby, stíháni jsou dál

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 7. 2013 19:52) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Tři stíhaní někdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa budou propuštěni z vazby. Na svobodu se dostanou, až žalobci vypracují a doručí do věznice příkazy k jejich propuštění. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan řekl, že je na cestě do Olomouce, kde začne příkazy spolu s kolegy zpracovávat. Podle něho však z rozhodnutí soudu o vynětí exposlanců z pravomoci orgánů činných v trestním řízení nevyplývá, že by nebylo možné vést jejich stíhání. "Tímto aktem trestní stíhání rozhodně zastaveno není," zdůraznil Ištvan. 

Ivo Ištván

Ivo Ištván,zdroj: Profimedia.cz

Státní zastupitelství tak rozhodlo poté, co Nejvyšší soud dnes rozhodl o vynětí trojice z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Návrhy na vynětí Šnajdra a Tluchoře ležely u Nejvyššího soudu od června. Verdikt se však týká i Fuksy. Podle informací z rozhodnutí Nejvyššího soudu v případě Šnajdra i Tluchoře vyplývá, že za výkon poslaneckého mandátu, který chrání imunita, je třeba považovat i různé politické dohody, kompromisy či politická rozhodnutí. 

"Nejvyššímu soudu pouze nebylo jasné, zda stíhané jednání neprobíhalo mimo půdu Poslanecké sněmovny a výslovně nevyloučil, že okolnosti, za nichž se vzdal poslanec svého mandátu, mohou být předmětem šetření orgánů činných v trestním řízení," uvedl Ištvan. Podle něho budou nyní žalobci Nejvyšší soud ještě žádat o výklad, zda poslanci jsou vyňati i pro jednání, ke kterému došlo i mimo půdu Sněmovny. 

"Protože pokud by byli, tak by to znamenalo absolutní imunitu poslanců pro jakékoliv jejich jednání spojené s výkonem jejich mandátu kdekoli, ať už ve Sněmovně nebo kdekoli mimo Sněmovnu," dodal státní zástupce. Teprve poté prý bude možné učinit definitivní procesní rozhodnutí, tedy o tom, zda bude stíhání pokračovat či nikoli. 

Tagy: kauza Nagyová

Zdroje: ČTK