Smuteční průvod dovede Havla přes Karlův most na Hrad. Havlová zve veřejnost

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Smuteční průvod za rakví bývalého prezidenta Václava Havla vyjde ve středu v 08:00 z centra Pražská křižovatka a směřovat bude na Pražský hrad. Vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová na průvod srdečně zve veřejnost.

"Cesta povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce ulicí Loretánskou k Pražskému hradu. Manželka Dagmar a kancelář Václava Havla všechny občany co nejsrdečněji zvou," uvedla Havlova kancelář na webu www.vaclavhavel.cz.

Součástí průvodu bude i vojenský ceremoniál, který začne v 10:00 hodin v areálu kasáren Hradní stráže v Loretánské ulici. Průvod s rakví půjde špalírem vojáků na Hrad, kde bude exprezidentova rakev vystavena ve Vladislavském sále.

Žádná větší dopravní omezení

Od dnešních 20:00 budou uzavřeny Pohořelecká, Loretánská, Loretánské náměstí, Hradčanské náměstí a Na Opyši. Bude na nich zakázáno parkování, vjezd bude umožněn pouze smutečním hostům. Opatření bude ukončeno v pátek v 15:00. Důvodem je očekávané velké množství smutečních hostů.

"Rodina si nepřeje žádná větší dopravní omezení," řekl na dnešní tiskové konferenci pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Magistrát přesto s určitými omezeními počítá, třeba na Karlově mostě. Podle potřeby budou z ulic odtažena zaparkovaná auta, třeba v Křižovnické ulici by podle primátora mohla být na nezbytně dlouhou dobu zastavena tramvajová doprava.

Rakev bude na Hradčanech tažena koňmi na lafetě stejné houfnice jako ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. V pátek loučení s prvním českým prezidentem vyvrcholí v Chrámu svatého Víta, kde bude zádušní mše.

Smrt exprezidenta: Národ v slzách: Zemřel Václav Havel

Tagy: smrt pochod havel havlova

Zdroje: ČTK