Smog ve středních Čechách ustoupil, hrozba pominula

- Aktuality autor: red

Ve středních Čechách bylo v pondělí odvoláno upozornění na výskyt smogu. Hodnota koncentrací polétavého prachu klesla a nepředpokládá se, že v nejbližší době opět poroste.

Nyní se naměřené hodnoty pohybují mezi 35 a 90 mikrogramy na metr krychlový, sdělil Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejhorší situace byla v minulých dnech v Kladně-Švermově, kde meteorologové v pátek večer naměřili 321 mikrogramů na metr krychlový. "To byla ve středních Čechách za poslední dny maximální hodnota," poznamenal Racko. Denní limit koncentrace polétavého prachu (PM10) je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Zlepšení je spojeno se srážkami

Upozornění se ale nyní odvolává, protože za posledních 24 hodin koncentrace nepřesáhly stanovené limity a zároveň se v nejbližších 48 hodinách neočekává návrat ke zvýšeným hodnotám. "To znamená, že se zohledňuje stav za poslední den i očekávaná situace," dodal meteorolog.

Současné zlepšení podle něj souvisí mimo jiné se srážkami. V pondělí a v nejbližších dnech má na většině území sněžit, postupně se má sněžení měnit v déšť. Ve čtvrtek začne do ČR proudit studený vzduch od severozápadu, který rozfouká vítr. "Takže se ten vzduch opět promíchá," dodal Racko.

Při signálu upozornění meteorologové osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem doporučují, aby se zdrželi při venkovním pobytu zvýšené fyzické zátěže, při které by se mohli zadýchat. Lidé by rovněž podle meteorologů měli využívat automobily jen v nutných případech.

Tagy: Praha počasí ovzduší Středočeský kraj

Zdroje: ČTK