Smlouva mezi USA a Ruskem bude podepsána v Praze 8. dubna

- Aktuality autor: red

Pražský hrad potvrdil záměr Ruska a USA podepsat smlouvu o jaderném odzbrojení v Praze. Stane se to ve čtvrtek 8. dubna, uvedlo ruské velvyslanectví.

Ruský velvyslanec o záměru informoval prezidenta Václava Klause, který s konáním vrcholné schůzky souhlasil. Diplomat na Hradě sdělil termín ceremoniálu, který má být oficiálně zveřejněn "po vzájemné dohodě všech tří stran". 

Ruské agentury informovaly, že Moskva a Washington se už na nové odzbrojovací smlouvě dohodly. O konání schůzky již také Prahu požádaly Spojené státy. Datum má být oznámeno oficiálně ještě ve středu. 

Ruská média uváděla, že podpis by mohl být spojen s cestou ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na Slovensko, kam se chystá 6. a 7. dubna na oslavy 65. výročí konce druhé světové války. Medveděv bude v Praze poprvé, americký prezident Barack Obama podruhé během dvou let. 

Podpis smlouvy naváže na loňský pražský projev Obamy, v němž vyzval k jadernému odzbrojení. Obama v české metropoli hovořil 5. dubna. Praha tak je pro podpis symbolickým místem. 

Nová smlouva by měla být prvním hmatatelnějším výsledkem "nového startu" rusko-amerických vztahů, ohlášeného krátce po loňském nástupu prezidenta Baracka Obamy do Bílého domu. 

Dohoda má nahradit smlouvu o omezení stavu strategických zbraní (START) z roku 1991. Medveděv a Obama se již loni v červenci předběžně dohodli, že sníží počet jaderných hlavic na nosičích na 1500 až 1675 kusů na každé straně a počet nosičů na 500 až 1100. Rozhovory původně měly být do prosince dokončeny, ale termín dohody se opakovaně oddaloval, i kvůli sporům o americkou protiraketovou obranu, započítávání hlavic a způsobům kontroly.

Tagy: Rusko USA Praha smlouva

Zdroje: ČTK