Služební zákon prošel senátem beze změn. Zeman si už na něj brousí zuby

- Aktuality autor: Alina Holušová

Senátoři při projednávání služebního zákona nepřekvapili a schválili ho ve znění, na kterém se dohodla vláda s opozicí. Prezident Miloš Zeman přitom dopředu varoval, že novelu bude vetovat a požene to klidně k Ústavnímu soudu, pokud v ní zůstane zavedení politických ministerských náměstků. Hrozbu hodlá splnit, jak po hlasování senátu upozornil Ovčáček. 

Prezident Miloš Zeman má od začátku jasno, novelu služebního zákona hodlá vetovat

Prezident Miloš Zeman má od začátku jasno, novelu služebního zákona hodlá vetovat,zdroj: Isifa.com

Před hlasováním o novele se strhla dvouhodinová debata. Tomáš Jirsa z ODS prohlásil novou legislativu za katastrofu, která "zakonzervuje byrokracii". Senátorka za Stranu zelených Eliška Wagnerová, měla jakožto bývalá ústavní soudkyně připomínky k procesu schvalování, obsah novely je ale podle ní v pořádku a odpovídá jiným západoevropským státům.   

Román Sklenák (ČSSD) si pochvaloval, že novela nastavuje pravidla pro obsazování služebních míst a zabraňuje odvolávání vedoucích pracovníků ve státní správě z jakýchkoli jiných než jasně vymezených důvodů.  

V ideálním případě by to znamenalo, že se za novými ministry po jejich nástupu do resortu nepotáhne zástup jejich známých, kteří následně obsadí úřednické posty tak, jak tomu bývalo zvykem.  Se změnou vlády po volbách by se pak na ministerstvu obsazovala nově pouze tři křesla – křeslo šéfa resortu a dvou politických náměstků, jak upřesnil Sklenák.

Proti novele se ostře staví Zeman, který tvrdí, že místo odpolitizování státní správy to skončí její ještě větší politizací. Zákon hodlá vetovat a počítá i s podáním ústavní stížnosti, k níž by se případně připojila i skupina senátorů v čele s Janem Velebou, předsedou Stran práv občanů. Učinit tak však bude moct pouze v případě, že sežene 17 podpisů, které ovšem v tuto chvíli nemá. 

Tagy: Česko ČR služební zákon česká politika státní správa české zákony

Zdroje: ČTK,Vlastní