Slovenští policisté údajně znají jméno vraha elitního právníka Valka

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Slovenská policie zná vraha elitního právníka a někdejšího šéfa československého ústavního soudu Ernesta Valka, který byl před třemi lety zastřelen ve své vile, napsal dnes slovenský list Hospodárske noviny s odvoláním na vyjádření prokuratury. K obvinění údajného vraha zatím prý ale chybí důkazy, které by obstály u soudu. 

"Nyní jsme ve fázi, že potřebujeme najít jeden, dva důkazy, abychom mohli vznést obvinění," řekl listu náměstek generálního prokurátora Peter Šufliarsky. Dodal, že vyšetřovatelé znají i motiv vraždy. Detaily o pachateli a motivu neuvedl. 

Podle listu motiv vraždy nesouvisí s loupeží, jak to naznačoval předchozí policejní prezident Jaroslav Spišiak. Média v minulosti spekulovala, že Valko po příchodu do svého domu překvapil zloděje a ten ho zavraždil. "U takových skutků a takové závažné trestné činnosti na základě mého profesionálního hlediska a praxe náhody neexistují," řekl Šufliarsky. 

Policie už v minulosti také prověřovala, zda Valkova násilná smrt nesouvisí s jeho prací. Elitní právník pracoval na případu kontroverzních směnek, které od polostátní plynárenské firmy SPP požadovaly proplatit různé firmy a které podnik i vláda považují za neplatné. Státní zájmy hájil Valko i ve sporu o vyplacení vysoké částky státní loterijní společností Tipos soukromé firmě. 

Bezpečnostní analytik Milan Žitný pochybuje, že se vyšetřovatelům podaří usvědčit Valkova vraha. "Naděje, že se jim podaří dokázat skutek konkrétní osobě, je velmi malá a postupem času stále menší," tvrdil. 

Tagy: Slovensko vrah

Zdroje: ČTK