Slovenský tisk: Z vítěze českých voleb se stává časovaná bomba

- Aktuality autor: Michal Polák

Ze strany, která zvítězila v parlamentních volbách v Česku, se stává časovaná bomba, napsal dnes slovenský list Hospodárske noviny k rozkolu mezi šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a stranickým křídlem v čele s prvním místopředsedou Michalem Haškem. Slovenský tisk soudí, že za spory uvnitř ČSSD stojí prezident a někdejší předseda strany Miloš Zeman. 

Špičky ČSSD

Špičky ČSSD,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

"Z těsného vítěze předčasných voleb se stává největší hrozba politické stability v Česku," uvedly Hospodárske noviny. Dodaly, že konflikt uvnitř ČSSD může vyústit v její rozštěpení a posílit postavení podnikatele Andreje Babiše, jehož hnutí ANO skončilo ve volbách druhé za ČSSD. 

"Voličům slibovala, že vytvoří pevnou vládu, která nebude řešit svou existenci místo programu. ČSSD volby sice vyhrála, ale slib o stabilitě porušila ještě dříve, než o vládě začala jednat," poznamenal list Sme. 

Výkonný výbor ČSSD svým rozhodnutím neumožnit Sobotkovi vyjednávat o sestavení vlády se podle listu zcela přihlásil k prezidentovi Zemanovi a jeho výhradně silovému, manipulativnímu a cynickému chápání politiky. Hašek tak využívá nejen slabého volebního výsledku strany a převahy ve vedení ČSSD, ale i Sobotkovy slabosti, která se prý projevila v prezidentských volbách i při hlasování o vyslovení důvěry úřadující vládě premiéra Jiřího Rusnoka. Zároveň ale místopředseda ČSSD podle Sme potápí vlastní stranu. 

Následky puče mohou být pro Česko zničující

"Snaha odstřelit lídra vítězné strany těsně před zahájením rozhovorů o sestavení vlády může mít dalekosáhlé následky pro celé Česko," napsal slovenský list Pravda, podle kterého jsou sociální demokraté v rozkladu. 

"Msta Miloše Zemana někdejším spolustraníkům za to, že ho nepodpořili při jeho prvním pokusu stát se prezidentem před deseti lety, by se mohla lehce stát iracionální mstou vůči celé české politice," míní Pravda. Za tragikomickou snahu o vznik nové vlády označil list postup Sobotky a vedení ČSSD, jež chtějí vést vlastní povolební vyjednávání. 

Tagy: Slovensko tisk krize v ČSSD Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK