Slovenský tisk: Volba prezidenta bude referendem o Ficovi

- Aktuality autor: Danica Klein

Oznámením kandidatury na post prezidenta udělal slovenský premiér a předseda strany Směr-sociální demokracie Robert Fico z přímé volby hlavy státu referendum s otázkou, zda má zemi ovládat jeden muž, napsal dnes slovenský list Sme. Podle deníku Pravda sociální demokraté, kteří po přesvědčivém vítězství v loňských volbách obsadili křeslo premiéra i předsedy parlamentu, by po zvolení Fica prezidentem podstoupili test vnitřní jednoty. 

Robert Fico

Robert Fico,zdroj: Profimedia.cz

"Obrovská moc, která jej (Fica) tak přitahuje, je jeho největší slabinou. Ani jeden z jeho soupeřů dnes nemá na to, aby ho porazil vlastním programem, charismatem či umem. S Ficovou pomocí, tedy s pomocí strachu, který vyvolává, to ovšem někdo z nich dokázat může," poznamenal deník Sme. 

Kritizoval Fica za projev při oznámení prezidentské kandidatury, z něhož kromě jiného vyplynulo, že v případě zvolení některého z jeho soupeřů Slovensku hrozí napětí a spory. "Přímo tak vybízí k rozhodnutí, zda tato země zůstala v komunismu. Jedna strana, žádná diskuse, nejlépe žádné názory. Tak to tu vypadalo před rokem 1989. A neměli bychom dovolit, aby se to vrátilo," soudí Sme. 

Průzkumy veřejného mínění ukázaly, že Fico by neměl mít žádný problém s postupem do druhého rozhodujícího kola prezidentských voleb, které se na Slovensku uskuteční na jaře příštího roku. 

List Pravda napsal, že Ficova případná úspěšná kandidatura by v budoucnu prověřila vnitřní jednotu jeho mateřské strany. Podle politologů právě Fico dokázal udržet jednotu slovenských sociálních demokratů, kteří v minulosti pohltili několik levicových stran. "Od okamžiku, kdy by oficiálně vkročil do prezidentského paláce, by začal test Směru. Není tajemstvím, že dosavadní jednota Směru úzce souvisela s jeho volebními úspěchy a ty zase s osobou předsedy strany," poznamenal deník. 

Podle listu Hospodárske noviny Fico v případě zvolení prezidentem bude nadále zasahovat do chodu vlády a fakticky ovládat zemi. V případě prohry očekává výrazné oslabení jeho pozice. "Pro neúspěšného prezidentského kandidáta bude těžší zůstat stejně silným premiérem," poznamenal deník.

Tagy: referendum volba prezidenta slovenský premiér

Zdroje: ČTK