Slovenský tisk označuje Zemanovo jednání za "bláznivou hru"

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Požadavkem, aby pravice předložila notářsky ověřené podpisy potřebného počtu poslanců ještě před tím, než ji případně Miloš Zeman pověří sestavit kabinet, může český prezident získat čas pro "svou pirátskou vládu" premiéra Jiřího Rusnoka, která nemá žádnou podporu. Napsal to dnes slovenský list Hospodárske noviny. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

"Na tuto bláznivou hru nepotřebuje Zeman ani vlastní parlamentní stranu ani širší politický vliv. Stačí mu jen slušná dávka egocentrismu. A arogance. 'Zemanovci' postavili a drží vládu, aniž jí museli zajistit volební nebo koaliční podporu," komentoval list jmenování úřednického kabinetu po demisi premiéra Petra Nečase

Český prezident uvedl, že pokud by Rusnokova vláda důvěru Sněmovny nezískala a pokud by případně dal pravici druhý pokus sestavit vládu, bude chtít po ODS a TOP 09 předem 101 notářsky ověřených poslaneckých podpisů. To by mělo potvrdit, že vláda bude mít ve Sněmovně většinu. Představitelé ODS a TOP 09 za to Zemana kritizovali. 

Hospodárske noviny v souvislosti se zmiňovaným požadavkem napsaly, že český prezident má malý zlozvyk, když to někdy přehání se smyslem pro humor. Podobnou situaci jako Česko může podle deníku zažít i Slovensko v případě, že se slovenský premiér Robert Fico rozhodne příští rok kandidovat na prezidenta. "Pokud by si Fico splnil prezidentský sen, jeho pozice by byla podstatně silnější než Zemanova. Fico by byl prvním (slovenským) prezidentem, jenž by měl oporu v nejsilnější straně, v parlamentu i v jednobarevné vládě," poznamenal list. Fico, jenž by podle průzkumů veřejného mínění přímou volbu hlavy státu nejspíš vyhrál, kandidaturu na post prezidenta dosud nepotvrdil ani jednoznačně neodmítl. 

Tagy: zahraniční tisk Zemanova vláda

Zdroje: ČTK