Slovenský premiér Fico bude kandidovat na prezidenta

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 5. 2013 14:07) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Slovenský premiér Robert Fico chce v příštím roce prý kandidovat na prezidenta. Jak uvedl deník Hospodárské noviny, Fico to řekl vedení své strany Směr-sociální demokracie.

Robert Fico

Robert Fico,zdroj: Profimedia.cz

List se odvolává na tři zdroje z této slovenské vládní strany, podle kterých jde ale o důvěrnou informaci, kterou zatím nemohou oficiálně zveřejnit. Definitivní rozhodnutí totiž padne až na prosincovém sjezdu strany a bude souviset s reálnými šancemi na úspěch dosavadního předsedy vlády. Ficova strana tvrzení deníku popřela. 

Do prezidentského klání Fico podle listu prý půjde jen v případě, že se mu do cesty nepostaví nebezpečný soupeř. "Nechce kandidovat, když nebude mít jistotu výhry," sdělil deníku nejmenovaný zdroj z premiérovy strany. Podle politologa Jána Baránka by Fica dokázala porazit jen bývalá premiérka Iveta Radičová. "Už ukázala, když kandidovala proti Ivanu Gašparovičovi, že dokáže mobilizovat voliče," uvedl Baránek. Politička získala ve volbách v roce 2009 téměř milion hlasů, v přepočtu téměř 45 procent. 

Směr-SD informace deníku o Ficově kandidatuře na post hlavy státu popřel. "Vedení strany o tomto tématu nikdy nejednalo a premiér a předseda strany ani nikdy neinformoval (její) vedení o své ambici kandidovat na prezidenta," řekla mluvčí strany Monika Počátková. Dodala, že debatu o prezidentském kandidátovi strana zahájí na podzim a že její výsledek oznámí patrně prosincovém sněmu.

O možné kandidatuře Fica na prezidenta se na Slovensku spekulovalo již delší dobu. S jeho účastí v hlasování počítaly i nejrůznější průzkumy. Podle posledního z nich by měl Fico postup do druhého kola prezidentských voleb prakticky jistý. Nicméně poté by nad ním zvítězila právě Radičová. Účast bývalé premiérky ale rovněž není vůbec jistá. Radičová totiž ve všech rozhovorech odmítá, že by se chtěla znovu pokusit získat prezidentské křeslo. Její partner a bývalý poradce Marián Balázs uvedl, že ji nepřemlouvá. "Respektuji rozhodnutí Ivety Radičové," dodal. 

Proč by chtěl Fico vyměnit premiérský post za prezidentský? "Fico je již unavený z hádek na všech frontách," uvedl pro Hospodárské noviny zdroj ze Směru. Prezidentské volby se budou konat v březnu a v dubnu příštího roku a současná hlava státu, Ivan Gašparovič, v nich již kandidovat nemůže. 

Pokud by se Fico ucházel o post hlavy státu a přímou volbu vyhrál, znamenalo by to pád jeho nynější jednobarevné vlády. Z ústavy totiž vyplývá, že zvolením hlavou státu člen kabinetu přestává vykonávat tuto funkci. Odchod premiéra zároveň vede k demisi celé vlády, nikoliv ovšem k vypsání předčasných parlamentních voleb. Sestavením nového kabinetu by byl patrně pověřen jiný zástupce strany Směr-SD, která po loňských volbách obsadila většinu křesel v slovenském parlamentu.

Tagy: Slovensko prezidentský kandidát Směr-SD

Zdroje: ČTK