Slovensku se nelíbí Zemanův návrh na rozšíření visegrádské čtyřky

- Aktuality autor: Michal Polák

Český prezident Miloš Zeman a jeho slovenský kolega Ivan Gašparovič se rozcházejí v názoru na případné rozšíření visegrádské čtyřky. S odvoláním na slovenského prezidentského mluvčího to dnes oznámil bratislavský tisk. Zeman na čtvrteční tiskové konferenci v Bratislavě vyjádřil zájem na rozšíření skupiny o Slovinsko. Slovákům se prý ale jeho návrh nelíbí. 

Robert Fico a Miloš Zeman.

Robert Fico a Miloš Zeman.,zdroj: aktuality.sk

Český prezident ve čtvrtek hovořil o svém "upřímném přání" rozšířit visegrádskou skupinu o pátého člena, kterým by podle něj mělo být Slovinsko. Zeman si to prý už přál v době, kdy byl českým premiérem. "Teď, když jsem prezidentem, se to možná ve spolupráci s ostatními členskými zeměmi podaří, ale možná také ne," řekl český prezident. 

Podle slovenského listu Sme Zemanovy představy na Slovensku velké nadšení nevyvolaly. Mluvčí prezidenta Gašparoviče řekl, že podobné návrhy se už v minulosti objevovaly, ale "nikdy nebyly přijaty". Země visegrádské čtyřky podle mluvčího Marka Trubače "de facto podporují další fungování tohoto seskupení právě v jeho tradičním složení". 

Ministerstvo se nebrání dialogu

K věci se vyslovilo i slovenské ministerstvo zahraničí, podle něhož je visegrádská skupina "regionálním seskupením čtyř států". Ministerstvo se nicméně nebrání tomu, aby ke společným besedám byly přizvány i jiné země, jak se to nedávno stalo v případě Německa a Francie. 

Členy visegrádské skupiny jsou kromě Česka a Slovenska ještě Polsko a Maďarsko. Rozhodnutí o vytvoření tohoto regionálního seskupení padlo v únoru 1991 v maďarském Visegrádu za účasti tehdejších prezidentů Československa, Polska a Maďarska Václava Havla, Lecha Walesy a Józsefa Antalla.

Tagy: Slovensko státní návštěva Visegrádská čtyřka

Zdroje: ČTK