Slovensko za močení politka odsouzeno ve Štrasburku

- Aktuality autor: red

Evropský soud pro lidská práva dnes odsoudil Slovensko pro porušení svobody slova a informací v případu novinářského článku, podle něhož jeden vysoce postavený politik močil v opilosti z terasy restaurace na chodník.

Politik ani deník, který článek otiskl, nejsou v dnes zveřejněném rozsudku jmenováni. Jde ale o vůdce Slovenské národní strany Jána Slotu a deník Nový čas. 

Incident se odehrál v roce 1999. Nový čas tehdy s odvoláním na svědky informoval, že Slota za asistence bývalého ředitele slovenské policie v opilosti močil z terasy jedné bratislavské restaurace na chodník. Oba dotyční list zažalovali pro pomluvu. Soud jim dal zapravdu a odsoudil deník ke zveřejnění omluvy a k zaplacení odškodného, které bylo při odvolacím řízení sníženo. List se poté obrátil na slovenský ústavní soud, ale neúspěšně. 

Byla informace ve veřejném zájmu?

Evropský tribunál se sídlem ve Štrasburku dospěl k závěru, že slovenské soudy list odsoudily, aniž zjišťovaly, zda autor článku postupoval v souladu s povinnostmi a s odpovědností vlastními jeho profesi. Nezvážily prý také význam a zájem, jaký měly otištěné informace pro veřejnost, a nepoměřily tento zájem se zájmem dotčených osob. 

Stížnost k soudu ve Štrasburku podala společnost Ringier Axel Springer Slovakia, která převzala práva po původním vydavateli Nového času. Nežádala přitom žádné odškodné a soud jí také žádné nepřiřkl.

Tagy: soud močení Štrasburk

Zdroje: ČTK