Slovenské vojáky zabité Talibanem převeze z Německa speciál

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Těla dvou slovenských vojáků, kteří v pátek zahynuli při útoku Talibanu v afghánském Kábulu, dnes odpoledne přepraví z americké vojenské základny v německém Ramsteinu do Bratislavy letecký speciál. Na základně se ještě předtím uskuteční smuteční ceremoniál, kterého se zúčastní slovenský premiér Robert Fico i ministr obrany Martin Glváč. Další ceremonie se bude konat po příletu do slovenské metropole, uvedl server aktualne.sk.

Taliban (ilustrační fotografie)

Taliban (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Na převoz padlých vojáků se slovenské ministerstvo obrany připravovalo již od soboty. Ve hře bylo několik možností: že se pro těla poletí přímo do Afghánistánu, do Německa nebo je přivezou Američané. Podle mluvčí resortu Martiny Ballekové bývá ale často obtížné získat povolení k přeletu nad některými zeměmi. "Rychlejší byla varianta Ramstein. Celou noc premiér a ministr čekali, kam se poletí," dodala Balleková.

Dva Slováky a jednoho Američana zabil na východním předměstí Kábulu výbuch trhaviny. Původní informace o tom, že explozi měl na svědomí sebevražedný atentátník, se nepotvrdily. Podle dosavadního vyšetřování byla trhavina v odstaveném autě odpálena na dálku ve chvíli, kdy kolem něj projížděl armádní konvoj. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal i šest zraněných civilistů. Přihlásil se k němu Taliban.

Tagy: Afghánistán Slovensko Taliban

Zdroje: ČTK