Slovenská vláda chce zapojit zemi do protiraketové obrany

- Aktuality autor: red

Slovensko by bylo ochotné zapojit se do amerického projektu protiraketové obrany v Evropě, pokud by takovou nabídku dostalo. Bratislava zároveň podporuje postoj Česka, které má být součástí projektu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Řekl to ministr zahraničních věcí SR Mikuláš Dzurinda. Předcházející vláda premiéra Roberta Fica byla proti případnému umístění částí protiraketové obrany v zemi. "Pokud přijde nabídka na zapojení nebo když dospějeme k závěrům, že se zapojit smysluplně dá, tak to učiníme," prohlásil Dzurinda. 

Bratislava také podporuje postoj sousedního Česka, ve kterém by mohlo být v rámci protiraketového štítu zřízeno centrum předběžného varování. O prostředky na budování centra již Pentagon požádal Kongres, napsaly české Hospodářské noviny.

"Pokud tento projekt..., do kterého má být Česko zakomponováno, povede k povýšení bezpečnosti, jedním dechem říkám jednoznačně ano," dodal Dzurinda. Nový šéf slovenské diplomacie zároveň zdůraznil, že je důležitá dohoda mezi NATO, USA a Českem. 

Spojené státy, které jsou rovněž členem Severoatlantické aliance, počítají, že protiraketová obrana bude zasazená do aliančního rámce. Země NATO však nemají na iniciativu USA stejný názor. Rozhodnutí vlád členských států zřejmě padne na listopadovém summitu organizace. 

Ficova vláda se záměry USA nesouhlasila. Fico jako ministerský předseda prohlásil, že Slovensko nebude souhlasit s případnou účastí na protiraketovém deštníku. Loni v říjnu během neformálního setkání NATO v Bratislavě ale Slovensko svůj postoj zmírnilo a nové plány USA uvítalo.

Zdroje: ČTK