Slovanská epopej zatím památkou není, Praha podala rozklad

- Aktuality autor: red

Slovanská epopej Alfonse Muchy se zatím památkou nestala, ministerstvo kultury (MK) dnes upravilo úterní informaci, na poslední chvíli prý dorazil rozklad Prahy. Následuje tedy nová patnáctidenní lhůta, než MK na rozklad zareaguje a než rozhodnutí vstoupí v platnost. Rozklad Prahy je prý spíše formální, nelíbí se jí v textu rozhodnutí určité formulace. MK asi námitce vyhoví a návrh rozhodnutí upraví. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík.

Pražský radní Ondřej Pecha (ODS) ČTK řekl, že Praha požádala ministerstvo o upřesnění některých formulací. Podle něj z rozhodnutí jednoznačně nevyplývá, že unikátnost obrazů je v tom, že jde o kompletní soubor a že obrazy nebyly "rozprášeny". "Jinak ale souhlasíme úplně ve všem a návrh akceptujeme," uvedl Pecha.

Ještě v úterý odpoledne Brunclík tvrdil, že se nikdo z aktérů proti návrhu ministerstva neodvolal. Dnes uvedl, že rozklad přišel úřední cestou až dnes ráno, ale razítko nese datum 18. října, které ještě odpovídá lhůtě, dokdy bylo možné se k návrhu vyjádřit.

Jakmile rozhodnutí vstoupí v platnost, bude muset vlastník, tedy Praha, oznamovat veškeré změny užívání a nakládání s památkou obecnímu úřadu, tedy Praze. V tomto konkrétním případu budou v kontaktu především památkový odbor pražského magistrátu a Galerie hl. města Prahy (GHMP).

Stěhování se zřejmě nezabrání

Nutnost vydávat stanovisko se nicméně netýká přesunu z jednoho veřejného místa na druhé. To, že se epopej stane památkou, tedy s největší pravděpodobností nezastaví stěhování obrazů z Moravského Krumlova do Prahy.

Praha chtěla obrazy z moravskokrumlovského zámku letos v létě odstěhovat na výstavu, která měla začít v září ve Veletržním paláci. Úřad v Moravském Krumlově ale přesun obrazů zakázal.

Praha se kvůli sporu obrátila na Okresní soud ve Znojmě, který na konci září rozhodl, že Krumlov musí Praze obrazy vydat. Krumlovští úředníci ale i přesto manipulaci s plátny nepovolili. Minulý týden Praha oznámila, že do voleb stěhování epopeje odloží.

Záleží na domluvě radnic

Záležet bude také na tom, jak se spolu domluví nové vedení radnic v Praze a v Moravském Krulově. Dosavadní starosta Krumlova Jaroslav Mokrý (ODS) ve volbách propadl, stejně tak se změní i vedení hlavního města. Strana TOP 09, která vyhrála volby v Praze, nesouhlasí se způsobem, jak se měla epopej z Krumlova do Prahy přemístit. Vyjednávání o nových vedeních obou měst však ještě neskončila.

Muchova rodina je v názorech na přesun díla rozdělena. Stěhování obrazů do Prahy odmítá Muchův vnuk John, jeho nevlastní sestra Jarmila Mucha Plocková ale naopak přesun podporuje.

Tagy: Praha Krumlov

Zdroje: ČTK