Slováci zvýšili pokuty za rychlou jízdu

- Aktuality autor: Danica Klein

Za překročení maximální povolené rychlosti na slovenských silnicích si řidiči v případě zjištění tohoto přestupku připlatí. Policie od úterý až na výjimky zvýšila pokuty, informovala slovenská média.

Sankce za rychlost jsou na Slovensku odstupňovány podle míry překročení. V obcích, kde je povolena nejvyšší rychlost 50 kilometrů v hodině, jsou postihy obvykle vyšší. Podle nových pravidel přijde například překročení nejvyšší dovolené rychlosti o deset kilometrů v hodině v městech a vesnicích na 20 eur (510 Kč) místo dosavadních deseti eur (205 korun). Silniční piráti, kteří pojedou v obcích o 40 kilometrů v hodině rychleji, zaplatí 280 eur (7150 korun) místo 200 eur (5100 Kč), stejný přestupek mimo obce přijde na 200 eur oproti dosavadní sazbě 150 eur.

Zvýšení pokut přichází v době, kdy dopravních nehod i jejich obětí na slovenských silnicích dlouhodobě klesá. Navzdory tomu ale země v tomto ohledu neplní závazky vůči Evropské unii. "Už v minulosti se potvrdilo, že zvýšení pokut snížilo rychlost a doprava se uklidnila," uvedl poradce ministra vnitra Stanislav Jankovič. Dopravní expert Jozef Drahovský reagoval, že pokuty za rychlost by více měly brát zřetel na závažnost přestupku. Vyšší by podle něj měly být tam, kde se pohybují chodci.

Přímo na místě mohou policisté podle nových pravidel uložit řidiči za rychlou jízdu pokutu až do výše 650 eur (16.600 korun). Tato změna způsobí, že na projednání přestupku v správním řízení se patrně dostane méně případů. Pokud řidič na Slovensku nemá hotovost na zaplacení pokuty, policista mu může zadržet řidičský průkaz. Ten mu policie vrátí po úhradě sankce, v případě cizince doklad pošle do jeho vlasti.

Tagy: policie Slovensko pokuty

Zdroje: ČTK