Slováci v předčasných volbách rozhodují o složení parlamentu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

AKTUALIZOVÁNO. Slováci dnes v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu. Více než čtyři miliony voličů rozhodnou o tom, zda opoziční sociální demokraté (Směr-SD) Roberta Fica potvrdí roli jasného favorita. O hlasy voličů se uchází 26 stran, ale hrozí rekordně nízká účast kolem 50 procent. Průběžné údaje za celé Slovensko nejsou k dispozici. V některých regionech se účast vpodvečer pohybovala kolem 40 procent. Větší zájem o hlasování byl v Bratislavě.

Volební místnosti se uzavřou dvě hodiny před půlnocí. Krátce nato budou zveřejněny první odhady hlasování o rozdělení poslaneckých křesel ve 150členné sněmovně. Spíše než na samotné vítězství Směru-SD expremiéra Fica se čeká na to, zda tato levicová strana obsadí v parlamentu většinu křesel. Některé průzkumy naznačily, že sociálním demokratům by se to mohlo podařit jako první straně na Slovensku od svržení komunismu v roce 1989. "Přijmu jakýkoliv ortel voličů," řekl Fico, který hlasoval na jednom z bratislavských sídlišť.

Velkou neznámou ve volbách je počet stran, jež se nakonec do parlamentu dostanou. Kolem pětiprocentní hranice, která zaručuje zisk poslaneckých křesel, se před volbami pohybovaly preference až šesti stran. Takové rozložení nálad voličů země v posledních letech nezažila.

Slováci rozhodují o novém složení sněmovny po necelých dvou letech od nástupu kabinetu složeného ze čtyř stran pravého středu. Koalice se rozpadla loni na podzim kvůli neshodě ohledně pomoci zadluženým zemím eurozóny.

Pouze menší incidenty

O menší rozruch během voleb se postaral podnikatel z řad početné maďarské menšiny Olivér Boldoghy, jenž po získání maďarského občanství přišel loni o slovenskou státní příslušnost, a tedy i o možnost volit na Slovensku. Podnikatel se v jihoslovenském Komárnu přesto pokusil získat hlasovací lístky, volební komise mu je ale nevydala. Slovensko před dvěma lety přijalo zákon, podle něhož Slováci až na výjimky ztratí občanství, pokud přijmou cizí státní příslušnost. Bratislava tím opětovala krok Budapešti, která uvolnila podmínky pro udělení maďarského občanství krajanům žijícím v cizině.

Žádné větší incidenty během voleb zatím nebyly hlášeny. Na zajištění bezproblémového průběhu hlasování dohlíží více než 7000 policistů. Na rozdíl od minulosti se neobjevily případy údajného kupování hlasů; od loňského září je v zemi volební korupce trestným činem.

KDH podle průzkůmu lídrem pravice

V prvních hodinách po zahájení odevzdali hlas všichni přední politici včetně šéfů největších politických stran. "Jsem přesvědčen, že právě účast ve volbách znamená odmítnutí nezodpovědnosti nebo korupce respektive populismu," řekl šéf vládních křesťanských demokratů (KDH) Ján Figeľ. KDH se podle průzkumů stalo novým lídrem pravice a po volbách by se mohlo stát druhou nejsilnější parlamentní stranou. Křesťanští demokraté jsou nejčastěji zmiňováni jako možný koaliční partner Směru-SD v případě, že Ficova strana ve sněmovně nezíská většinu.

Na třetím místě by podle sondáží mohla skončila vládní strana Most-Híd, která zastupuje také maďarskou menšinu. "Věřím, že všichni zklamaní a nerozhodnutí občané se přeci jen vydají k volebním urnám," řekl předseda strany Béla Bugár.

Předvolební kampaň poznamenal zejména únik informací o korupční aféře z let 2005 a 2006. Podle údajného materiálu tajné služby finanční skupina Penta v tomto období za vysoké úplatky dané politikům a úředníkům získala vliv na privatizaci a chod některých podniků. Vyšetřování případu se odrazilo zejména na poklesu podpory nejsilnější vládní strany SDKU-DS, jejíž předseda Mikuláš Dzurinda byl před šesti lety premiérem. SDKU-DS v posledních týdnech ztratila pozici nejsilnější pravicové strany a její preference mezi voliči spadly k pěti procentům.

Tagy: Slovensko fico

Zdroje: ČTK