Slováci po získání českého občanství nepřijdou o slovenské

- Aktuality autor: Jan Pastor

Slovenské ministerstvo vnitra chce zmírnit přísná pravidla omezující dvojí občanství, které země zavedla jako odpověď na rozhodnutí Maďarska udělovat svým krajanům maďarskou státní příslušnost v jednodušší proceduře.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Úřad navrhl výjimku, podle které by Slováci nepřišli o slovenské občanství, pokud se stanou občany Česka. Novela ale patrně vyvolá rozpory uvnitř koalice, protože část zástupců vládních stran požaduje návrat k dvojímu občanství bez větších omezení.

Ministerstvo vnitra dnes sdělilo, že od loňského roku přišlo kvůli nabytí občanství jiné země o slovenskou státní příslušnost 126 osob. Z nich nejvíce, až 55, se stalo právě občany ČR. Pokud ale navrhované změny schválí vláda a parlament, ponechat slovenský pas si budou moci i úspěšní žadatelé o české občanství. V současnosti se výjimka ze zákazu dvojí státní příslušnosti vztahuje prakticky jen na nabytí občanství jiné země sňatkem s cizincem.

Dvojí občanství omezila minulá slovenská vláda z obavy

Dvojí občanství omezila minulá slovenská vláda z obavy, že příslušníci půlmilionové maďarské menšiny na jihu země začnou hromadně žádat o maďarské občanství. Budapešť ho totiž začala přiznávat i krajanům bez trvalého pobytu v Maďarsku. Od loňského léta získalo maďarské občanství nejméně 15 Slováků, kteří tak přišli o občanství slovenské.

Nynější slovenská vládní koalice pod vedením premiérky Ivety Radičové slibovala, že kontroverzní zákon z dílny předchozího kabinetu změní. Zástupci čtyř stran pravého středu se ale na kompromisním návrhu nedokázali shodnout, protože někteří z nich s výrazným uvolněním pravidel dvojího občanství nesouhlasí. Část koaličních poslanců se proto obrátila na Ústavní soud, aby platný zákon prozkoumal. Tvrdí, že norma je v rozporu s ústavou, podle které nikoho nelze připravit o státní občanství.

Nadále to prohlubuje diskriminaci

Gábor Gál z vedení vládní strany Most-Híd, která zastupuje také maďarskou menšinu, nejnovější iniciativu ministerstva vnitra kritizoval. "Jsem tím nepříjemně překvapen. Nadále to prohlubuje diskriminaci. Toto bude horké téma," řekl Gál a připomněl dohodu koalice na komplexní úpravě kontroverzního zákona. Zavedení další výjimky z dvojího občanství podle něj jen potvrdí rozdělení obyvatel do dvou kategorií. Ministerstvo vnitra rozšíření výjimek odůvodnilo tím, že státy a občané obou republik bývalé federace mají vzájemné dlouholeté vazby.

Ministerstvo vnitra také navrhlo, aby čeští občané při žádosti o slovenské občanství už nemuseli dokazovat ovládání slovenštiny a znalost místních reálií. Úřad to odůvodnil příbuzností českého jazyka a poznamenal, že podobná výjimka platí i pro Slováky žádající o české občanství.

Tagy: slováci občanství

Zdroje: ČTK