Slepý čínský disident je prý volný, dostal záruky

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Slepý čínský disident Čchen Kuang-čcheng, jemuž se podařilo utéct z domácího vězení, dnes opustil velvyslanectví USA v Pekingu, kde se šest dní skrýval. Podle informací oficiální tiskové agentury Nová Čína odešel z velvyslanectví "z vlastní vůle"; agentura AP upřesnila, že Čchen odjel do nemocnice, kde se mu dostane léčby a sejde se s rodinou. Prostřednictvím právníka Čchen vzkázal, že je "volný a dostal jasné záruky".

Čína Čchenův případ odsoudila jako vměšování USA do svých vnitřních záležitostí a vyzvala Washington, aby se za poskytnutí útočiště disidentovi na svém velvyslanectví omluvil.

Čtěte dále: USA s Čínou projednávají možnost azylu pro slepého disidenta na útěku


Čchen Kuang-čcheng opustil americké velvyslanectví v Pekingu krátce poté, co do Číny přiletěla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na dvoudenní strategické rozhovory, které ale už předem poznamenala kauza slepého disidenta. Ještě před cestou do Pekingu Clintonová potvrdila, že s čínskými představiteli hodlá mluvit mimo jiné i o dodržování lidských práv. "Konstruktivní vztahy zahrnují také velmi otevřené rozhovory o těch oblastech, v nichž se neshodneme, včetně lidských práv," uvedla Clintonová.

Agentura Reuters s odvoláním na vysokého amerického činitele, který si nepřál být jmenován, napsala, že Čchen je nyní v neupřesněném pekingském zdravotním zařízení, kde mu bude poskytnuta lékařská péče a sejde se s rodinou.

Podle agentury AP doprovodil Čchena do nemocnice americký velvyslanec. Čchen poté prostřednictvím svého právního zástupce Li Ťin-sunga vzkázal, že "je volný a dostal jasné záruky".

Rodina je v bezpečí

Podle obhájce mu šlo především o zajištění bezpečnosti své i své rodiny. Zpravodaj britské stanice BBC uvedl, že mluvil s Čchenovou manželkou, která mu potvrdila, že ona i jejich dvě děti jsou v pořádku. 
Čtyřicetiletý Čchen proslul bojem za práva obětí čínské politiky jednoho dítěte v jedné rodině, jejíž součástí jsou kupříkladu nucené potraty a sterilizace, či podporou občanů, jimž čínské úřady bez adekvátní náhrady zabavily jejich pozemky.

Slepý aktivista strávil posledních 20 měsíců v domácím vězení. Před tím si odpykával čtyřletý trest ve vězeňské cele, z níž byl propuštěn v září 2010.

Tagy: Čína útěk disident velvyslanectví

Zdroje: ČTK