Skupina aerolinií dostala za kartel pokutu až 800 milionů eur

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Letecké společnosti British Airways, Air France-KLM a dalších 11 aerolinek čelí pokutě ve výši až 800 milionů eur (téměř 20 miliard Kč) za kartel v nákladní dopravě.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Uvedla to v pondělí agentura Reuters, která se odvolává na informovaný zdroj. Ke konci tak směřuje případ, který se vleče více než čtyři roky. 

Oficiálně zatím nebyla výše pokuty potvrzena

"Pokutováno bude 13 aerolinek, z nichž šest je mimoevropských," řekl zdroj. Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia má výši pokuty oznámit v úterý odpoledne na tiskové konferenci v Bruselu. 

První podezření na kartel v nákladní letecké dopravě padlo v roce 2006. Regulační úřady na obou stranách Atlantiku tehdy provedly koordinovanou razii v podezřelých aerolinkách, v prosinci 2007 pak EK podezřelé dopravce obvinila. Na odhalení kartelu se podílely úřady ve více zemích, včetně amerického ministerstva spravedlnosti. 

Zdroj řekl, že British Airways mohou zaplatit pokutu až 120 milionů eur (asi 2,9 miliardy Kč). Jiný zdroj v říjnu řekl, že EK zvažuje pro British Airways pokutu 60 až 80 milionů eur, tehdy ale případ nebyl v takové fázi, jako je nyní.

Tagy: pokuta kartel aerolinie

Zdroje: ČTK