Skončily prázdniny, školy zavádějí povinný druhý cizí jazyk

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Školákům končí prázdniny, nový školní rok přinese změny v osnovách a u prvňáčků i nabitější třídy. Ministerstvo školství čeká v tomto roce také třeba rozhodnutí o osudu testování 5. a 9. tříd nebo jednotných zkouškách pro učně, úřad má ale zatím v čele jen ministra v demisi. Kdo Dalibora Štyse v křesle vystřídá, bude jasné až po říjnových volbách.

Do prvních tříd v pondělí nastoupí 112.000 prvňáčků, o 7000 víc než loni. Prvňáčků přibývá už několik let, problémy s nedostatkem míst, které už několik let řeší mateřské školy, se tak zvolna přesouvají na první stupeň. Naproti tomu středoškoláků bude letos o 19.000 méně než v předchozím roce.

Největší změnou v rozvrhu bude zřejmě zavedení povinného druhého cizího jazyka nejpozději od osmé třídy. Dosud školy nabízely druhý cizí jazyk v rámci volitelných předmětů. Nově se také budou učit zlomky už na prvním stupni.

Další úpravy školních osnov upřesňují, co mají žáci znát například ve finanční nebo dopravní výchově. Do takzvaných školních vzdělávacích programů musejí školy konkrétněji popsat, co budou děti učit i v oblasti boje proti korupci, ochrany za mimořádných událostí, sexuální výchovy a obrany státu. Od září začnou platit doplněné standardy vzdělávání, které určují, co by měl žák umět na konci 5. a 9. třídy.

Na více škol se také rozšíří výuka nového typu písma Comenia Script. Naproti tomu školní uniformy, které loni zavedla první veřejná škola, ostatní ředitele příliš nezaujaly. Stejnokroje tak dál zůstávají doménou soukromých škol.

Konec příjemného volna dětem neusnadní ani počasí, první školní den bude zataženo s občasným deštěm a teploty spadnou až na podzimních 14 stupňů Celsia. Celý první týden budou na přechodech u škol hlídkovat policisté, aby děti, myšlenkami stále na prázdninách, nevběhly pod auto.

Tagy: škola školáci

Zdroje: ČTK