Skončí už ta proklatá zima? Příští týden má být 15 stupňů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Příští týden se oteplí až na 15 stupňů Celsia, uvádí aktuální předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Konec března a začátek dubna byl v ČR mimořádně chladný, na mnoha měřicích stanicích padaly teplotní rekordy. 

Zatažená obloha se slabým sněžením se udrží nejspíš až do neděle, přes šest stupňů Celsia se však do té doby nevyšplhají ani nejvyšší denní teploty. Příští týden by už ale mohl přinést polojasnou oblohu. Nejvyšší denni teploty budou zpočátku 4 az 9 stupňů, ve druhé polovině týdne 10 až 15 stupňů. Až na čtyři stupně nad nulou se mohou postupně vyšplhat i noční teploty. 

Duben začal rekordně chladným počasím. Nejnižší zaznamenanou dubnovou teplotu hlásila v pondělí 1. dubna například stanice Krásné Údolí na Karlovarsku, kde bylo minus 10,3 stupně Celsia, v Brně Tuřanech pak minus 6,3 stupně. Ještě chladnější bylo úterý, které přineslo dosud nejnižší dubnové teploty třeba ve Frenštátu pod Radhoštěm, minus 12,9 stupně. V Jevíčku pak bylo jen o stupeň tepleji. 

Začátek měsíce přinesl na některých stanicích i rekordní sněhovou pokrývku, dosavadní dubnové sněhové maximum zaznamenala například Světlá hora na Bruntálsku, 30 centimetrů, Měděnec na Chomutovsku, 29 centimetrů nebo Opava, 28 centimetrů. 

Od minulého týdne výrazně přibylo sněhu hlavně na Moravě. Kvůli tání se už vodohospodáři v povodí Moravy chystají na mírné snižování hladin, například na Vranovské přehradě na Znojemsku, Nových Mlýnech na Břeclavsku, Víru na Vysočině, nádrži Luhačovice a Bystřičce ve Zlínském kraji.

Tagy: Česko počasí konec zimy

Zdroje: ČTK