Školské odbory vyhlašují pohotovost. Stávka na spadnutí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Školské odbory dnes vyhlásily stávkovou pohotovost. Vadí jim škrty, které plánuje ministerstvo financí. Letos by mělo regionální školství přijít o 3,4 miliardy korun, což by podle odborů znamenalo pro každého zaměstnance ve školství snížení platu o 1200 korun měsíčně. Novinářům to dnes řekl šéf školských odborů František Dobšík s tím, že pokud vláda zmrazení části letošního rozpočtu schválí, nevylučují odbory ani vícedenní stávku.

"Peníze, které se mohou ušetřit, jsou jedině z platů, ať už pedagogů nebo nepedagogů. A když to vláda schválí teoreticky od dubna, tak ten škrt 3,4 miliardy na počet 235.000 zaměstnanců dává 1200 i s odvody na hlavu," uvedl Dobšík. Dodal, že to je vůči učitelům a další pracovníkům škol neseriózní a demotivující.

Už dříve odboráři vypočítali, že kdyby se peníze nebraly z platů, muselo by být propuštěno 17.000 učitelů. Jinde už prý není kde brát, rozpočet na pomůcky a učebnice klesl od roku 2007 na 30 procent. Z dřívější 1,5 miliardy dostávají školy na tyto neinvestiční výdaje jen necelou půlmiliardu.

"Dneškem zahajujeme informační kampaň," uvedl Dobšík. Chtějí informovat učitele, ale i nepedagogické pracovníky škol, co by pro ně škrty znamenaly. "Jsme připraveni organizovat stávku, ale to je běh na trošku delší trať, kde to chceme koordinovat i třeba s ostatními odborovými svazy, protože problémy nemáme jenom my," dodal. Věří také, že podporu získají i mezi širší veřejností.

Platy učitelů zvýšeny o čtyři miliardy

Podle materiálu ministerstva financí by v celé kapitole školství mělo ještě letos být škrtnuto 4,4 miliardy korun, z toho 3,4 miliardy právě v regionálním školství. O peníze by přišly mateřské, základní a střední školy.

Do roku 2013 by mělo regionální školství přijít o 4,6 miliardy a v roce 2014 pak o dalších šest miliard. Celkem by měl úřad do roku 2014 přijít o 19,8 miliardy korun. To se ale nelíbí ministrovi školství Josefu Dobešovi ani jeho straně Věci veřejné. Právě o čtyři miliardy byly letos zvýšeny platy učitelům, slíbené peníze by jim tak zase musel vzít.

Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání byl loni průměrný plat pedagogů včetně vedoucích pracovníků škol byl 25.150 korun. Mladí učitelé bez praxe mají nástupní plat 20.000 hrubého. Odboráři dnes uvedli, že ostatní zaměstnanci školství, například kuchařky, školníci nebo administrativní pracovníci, berou v průměru 14.000 korun.

V roce 2013 bude podle ministerstva financí kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy korun a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Mezi návrhy patří například zvyšování daní, omezení růstu důchodů a rušení některých úřadů.

Diskusi o zmrazení miliard v letošním rozpočtu vláda na týden přerušila. O konkrétní podobě vázání výdajů v rozpočtových kapitolách jednotlivých resortů bude ještě jednat koalice.

Tagy: stávka zaměstnanci školství odbory pohotovost

Zdroje: ČTK