Škody z podvodů s benzinem jsou vyšší, než se odhadovalo

- Aktuality autor: red

Obchod s nezdaněnou naftou a benzinem způsobuje podle dnešních Hospodářských novin státu vážnější škody, než dosud úřady odhadovaly.

Podle prvních přesnějších propočtů, které pro úředníky a poslance zpracovala společnost Benzina, může jít ročně o osm miliard korun, píšou HN.
Lidé z Benziny, která je největším prodejcem paliv v zemi a která kvůli černému trhu tratí, pracovali na analýze půl roku. "Zjistili jsme, že jen při policií loni odhalených černých dovozech z rakouského Lince přišel stát jen za sedm měsíců o sumu až 3,5 miliardy," cituje deník generálního ředitele Benziny Martina Durčáka.


Statistiky navíc potvrzují, že nezdaněný benzin se vozí také z Německa a Polska.
Podle HN se na trhu pohybuje kolem 300 milionů litrů nezdaněných paliv, tedy zhruba čtyři procenta spotřeby.

Nárůstem podvodů se od loňska zabývá meziresortní skupina, která za účasti petrolejářů, celníků, policie a ministerstev připravuje nejnutnější opatření. Například chce prosadit jiný způsob výběru daně, než je obvyklé v EU, nebo povinnou registraci obchodníků s palivy, píšou dnešní HN.

Ministerstvo průmyslu a obchodu již podle informací zpracovalo materiál, který má dohled nad obchodováním s pohonnými hmotami zpřísnit. Počítá s tím připravená novela zákona o pohonných hmotách a čerpacích stanicích, kterou ministerstvo vypracovalo kvůli nové evropské směrnici.

Novela zákona zavádí povinnou registraci osob, které obchodují s pohonnými hmotami, u celních úřadů. Tato povinnost by se ovšem netýkala čerpacích stanic, které už nyní eviduje MPO. Stát díky tomu podle MPO získá lepší kontrolu nad obchodováním s těmito palivy a snáze zabrání daňovým únikům. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

Tagy: benzín podvod škody

Zdroje: ČTK