Skáza jménem Sandy: Newyorčané se vracejí do práce, školy jsou nadále uzavřené

- Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Obyvatelé New Yorku se dnes vracejí do práce po dvou dnech volna, kdy se ve většině města nepracovalo kvůli hurikánu Sandy. Provoz již obnovila i burza. V ulicích značně zhoustla doprava. Hromadnou přepravu obstarávají jen autobusy, protože zaplavené metro bude minimálně ještě několik dní v provozu. Stále nefungují ani příměstské vlaky. Další možností pak už většinou jsou jen taxíky či vlastní automobily v případě lidí dojíždějících z větší dálky. 

New York

New York,zdroj: news.com

Místní média uvádějí, že na mnoha místech je proto doprava hustší, než je jinak obvyklé. Beznadějně ucpaný byl dnes ráno například Kochův most spojující Queens s Manhattanem. První dopravní zácpy od bouře jsou i v různých částech Long Islandu, na kterém kromě Queensu a Brooklynu je i mnoho newyorských předměstí. 

Zácpami se pomalu pohybují i autobusy městské hromadné dopravy, které se do ulic vrátily v úterý vpodvečer. Výpadek metra ale nahradit nedokážou, a jsou tak nezřídka neúnosně přeplněné a stojí se na ně dlouhé fronty. Nejrychleji se zřejmě nyní člověk po New Yorku dokáže pohybovat na kole. I to je ale podle zprávy editora deníku The New York Times Jima Robertse na sociální síti Twitter například na Čtvrté avenue v Brooklynu "šílenství". 


Radnice se snaží kritickou dopravní situaci ve městě usnadnit i tím, že uvolnila pravidla pro taxi službu. Taxíkáři ve více než 4000 vozech tak nyní mohou nabírat více zákazníků na různých místech během jedné jízdy, což je jindy zakázané. Na Manhattanu pak klienty mohou na ulici kromě tradičních žlutých taxíků nabírat i smluvní dopravci z jiných městských částí. Některé firmy pak pro své zaměstnance vypravily dodávky. 

Ochromený stále zůstává život v jižní části Manhattanu, která je již druhým dnem bez elektrické energie a místy také bez vody. Provoz tam dnes ale v půl desáté místního času (15:30 SELČ) po krajně nezvyklé dvoudenní přestávce díky energii z generátorů obnovila newyorská burza. Na zvon signalizující začátek obchodování zazvonil starosta města Michael Bloomberg. 

V New Yorku dnes také začínají fungovat soudy. Naopak školy a parky jsou nadále uzavřené.

Tagy: práce Amerika burza Hurikán Sandy

Zdroje: ČTK