Dnes je neděle 16. listopadu 2025., Svátek má Otmar
Počasí dnes 8°C Zataženo

Skautská vedoucí u soudu: Žhář se s Romy kamarádil

21. 5. 2010 – 13:05 | Zpravodajství | red

Skautská vedoucí u soudu: Žhář se s Romy kamarádil
Placeholderzdroj: tisková zpráva

Václav Cojocaru, jeden z obžalovaných v kauze žhářského útoku na domek Romů ve Vítkově, se kamarádil s některými Romy. Řekla to u soudu vedoucí skautského oddílu, kam Cojocaru docházel několik let.

Vypovídala i učitelka obžalovaných Iva Müllera a Davida Vaculíka. I podle ní byli bezproblémovými studenty. Soud žhářský útok, při kterém utrpěla rozsáhlé popáleniny tehdy ještě ani ne dvouletá Natálie, projednává druhý týden. 

"Vaška znám jako hodného kluka. Neměl nikdy problémy s ostatními dětmi, ani romskými. Když byl jako vedoucí, měl Romy i ve skupině. Snášel se s nimi, kamarádil s nimi," řekla vedoucí skautského oddílu, kam od deseti do 16 let Cojocaru docházel.

Hned po skautské vedoucí soudce předvolala učitelku ze střední školy obžalovaných Müllera a Vaculíka. "Ani Ivo ani David neměli s Romy žádné problémy. Byli kamarádští. Nevím, jaké měli zájmy. Nezajímalo mě, co dělali mimo školu," řekla učitelka. 

Krátce poté soudce nechal přísedícího přečíst výpověď svědka, který policisty přivedl na stopu žhářů. Dobrovolný hasič z Opavska žháře osobně nezná. "O tom, co se stalo, jsem poprvé slyšel hned druhý den ráno. Hned jsem si to dal dohromady s tím, co jsem slyšel den předtím od kamarádky Zuzany (známá obžalovaného Jaromíra Lukeše)," řekl.

Dodal, že Zuzaně telefonoval nějaký známý a ona o tom nechtěla mluvit. "Řekla jenom, že pojedou na cikány," vypověděl hasič s tím, že už den po požáru kontaktoval policii. 

Hasič měl původně vypovídat už ve středu. Požádal ale o výslech v nepřítomnosti obžalovaných. Nakonec ale odmítl vypovídat úplně. Ve čtvrtek soudci řekl, že má strach o svou rodinu. Soudce odepření výpovědi vyhověl. S tím ale nesouhlasí právník Lukeše a samotný Lukeš. "Byl bych rád, kdyby se svědek dostavil a vypovídal," řekl dnes Lukeš soudci po výslechu posledního předvolaného svědka nakonec jednání přerušil. Proces bude pokračovat 25. května. 

Čtveřice žhářů čelí obžalobě z pokusu o rasově motivovanou vraždu. Všichni patřili k příznivcům ultrapravicových a extremistických skupin. Sympatizovali s dělnickou stranou a účastnili se demonstrací Národního odporu. Cojocaru a Müller při projednávání spolupracují. Naopak Lukeš a Vaculík odmítají vypovídat.

Zdroje:

Předchozí článek

Tenisové Roland Garros čeká na návrat krále Nadala

Následující článek

Bojovník za marihuanu v ODS: Přesvědčím i Nečase

Nejnovější články