Skandál VW nejvíc odnese Česko a Maďarsko, tvrdí Bank of America

- Aktuality autor: pal

Skandál německé automobilky Volkswagen nejvíce zasáhne nejvíc českou a maďarskou ekonomiku. Hospodářský růst obou zemí se může snížit až o 1,5 procentního bodu. Pro českou ekonomiku by to mohlo znamenat, že zpomalí až na 1,3 procenta, i když Česká národní banka odhaduje růst 2,8 procenta. Informovali o tom analytici Bank of America. 

Kauza Volkswagenu ovlivní i prodej škodovek. Ilustrační foto

Kauza Volkswagenu ovlivní i prodej škodovek. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Stejně tak se podle analytiků banky zhorší i bilance obou zemí na běžném účtu, který odráží zejména bilanci zahraničního obchodu. Ekonomiky střední Evropy podporoval v posledních letech vývoz zboží včetně automobilů do Německa a dalších zemí eurozóny.

Skandál Volkswagenu může srazit prodej škodovek

Skandál Volkswagenu, který je majitelem největšího českého výrobce automobilů Škoda Auto, by mohl srazit prodej vozů celé skupiny.

"Význam automobilového průmyslu a silné napojení na německé výrobce staví země střední a východní Evropy do pozice, kdy jsou výjimečně zranitelné dopadem případu Volkswagen," uvedli analytici banky podle agentury Bloomberg.

"Česká republika a Maďarsko tím budou zřejmě zasaženy nejvíce," dodali. V Maďarsku skupina vyrábí motory a vozy koncernové značky Audi

Dopad skandálu na ekonomiky Polska a Rumunska bude podstatně menší, banka tam očekává snížení růstu o méně než půl procentního bodu.

Dopad kauzy VW na Rusko bude omezený

Přímý dopad na Rusko, kde se skupina Volkswagen podílí na tamní produkci automobilů asi pěti procenty, bude omezený.

V dlouhodobějším pohledu ale může aféra "Dieselgate" snížit evropskou poptávku po vývozu ruské nafty, který od počátku tisíciletí těží z boomu naftových vozů v Evropě, uvedli analytici.

Volkswagen minulý týden přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut v celém světě, z toho zhruba 1,2 milionu vozů značky Škoda.

Německé automobilce hrozí pokuta 18 miliard dolarů

Skandál vypukl před dvěma týdny, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila Volkswagen, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku.

Koncernu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (téměř 440 miliard Kč). Skandál začaly minulý týden vyšetřovat některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob.

Tagy: Česko domácí automobilový průmysl česká ekonomika

Zdroje: ČTK