Skandál s odposlechy má v Británii možná další stovky obětí

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Skandál s nelegálními odposlechy britských médií má možná další stovky obětí. S odvoláním na zjištění vyšetřovatelů to tvrdí právník, který zastupuje lidi, jejichž soukromí ohrozil někdejší bulvární list News of the World. Ten byl nakonec kvůli skandálu uzavřen, připomíná agentura AP. 

Britský tisk. (ilustrační foto)

Britský tisk. (ilustrační foto),zdroj: Reuters

Právník Hugh Tomlinson o dalších potenciálních obětech informoval dnes před britským soudem, který má na starosti žaloby proti firmě News International. Ta noviny News of the World vydávala. 

Tomlinson mnoho podrobností nezveřejnil. Podle AP by však stovky dalších obětí mohly znamenat odškodnění ve výši až milionů liber. Skandál s odposlechy v Británii propukl před dvěma lety. 

Během vyšetřování se ukázalo, že některá média neodposlouchávala jen politiky a celebrity, ale také oběti zločinu, což pobouřilo velkou část obyvatel této ostrovní země. Zjistily se také úzké vazby některých novinářů na přední politiky, včetně premiéra Davida Camerona. Vyšetřování vedlo i k řadě doporučení, jak na média lépe dohlížet. 

Tři největší parlamentní strany v Británii kvůli aféře dnes uzavřely kompromisní dohodu, která má zpřísnit dohled nad tištěnými médii. Dohoda například počítá s vytvořením nového regulačního úřadu nebo s vysokými pokutami v případě porušení zákona.

Tagy: Velká Británie noviny skandál s odposlechy

Zdroje: ČTK