Situaci v dopravě stále ztěžuje sníh a náledí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Sníh a náledí stále komplikují dopravu v České republice. Situace se ale oproti neděli zlepšila. V noci sice připadl další sníh, ale nyní sněžení ustává. Například ze dvou železničních tratí na Opavsku, které byly od neděle neprůjezdné, už byla jedna zprovozněna a další se otevře během dopoledne. Řidiči ovšem musí být nadále opatrní. Třeba silnici u Zlína zatarasily popadané stromy, v Olomouckém kraji zablokovaly několik silnic závěje. 

Sníh komplikuje dopravu

Sníh komplikuje dopravu,zdroj: Mediafax

V neděli napadlo na některých místech Zlínského kraje až 50 centimetrů sněhu. Nyní už sněžit přestalo, počasí ale dále ztěžuje dopravu. Silnice u obce Karlovice byla uzavřena v délce 1,3 kilometru, jelikož na vozovku spadly stromy, které neudržely tíhu mokrého sněhu. Na silnici první třídy z Valašského Meziříčí přes Vsetín do Horní Bečvy leží zledovatělá vrstva sněhu. Ujetý či zledovatělý sníh leží i na řadě silnic v dalších částech regionu, o něco lepší je situace na Kroměřížsku, kde jsou hlavní tahy holé a mokré. 

I v Olomouckém kraji sněžení ustalo. Kvůli závějím je ale i dnes uzavřená silnice spojující Drahany a Nivu na Prostějovsku a dvě silnice na Olomoucku, jedna mezi obcemi Jívová a Hraničné Petrovice a mezi Arnolticemi a Veveřím. Ostatní silnice v regionu jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. 

Husté sněžení navíc v neděli zkomplikovalo start sezony na hradech a zámcích ve Zlínském a Olomouckém kraji. Nepřístupný byl například hrad Buchlov. 

Odklízení sněhu komplikuje vítr

V Moravskoslezském kraji napadlo v neděli místy až 30 centimetrů sněhu, dnes už však i na severu Moravy sněžit přestává. Na Opavsku už se podařilo zprovoznit trať mezi Vítkovem a Budišovem nad Budišovkou, kde měl být provoz podle původních předpokladů obnoven až okolo poledne. Řekl to mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. Mimo provoz už je jen trať mezi Opavou a Chuchelnou, kde by vlaky opět mohly jezdit od 11:00. Na silnicích si musí řidiči dávat pozor, na některých úsecích je náledí. 

Na Vysočině se ráno objevily sněhové přeháňky na Pelhřimovsku, na Třebíčsku je místy ledovka se sněhovými jazyky. Hlavní silnice jsou mokré a místy se zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na vedlejších silnicích leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. 

Rovněž na severu Čech radí silničáři řidičům, aby byli opatrní. Od neděle dalších pět centimetrů sněhu a místy pořád sněží, především v horských oblastech. Úklid silnic komplikuje vítr, který je znovu zafoukává. Na otevřených úsecích a na horách se mohou tvořit sněhové jazyky. I na hlavních tazích ještě leží sníh. 

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji v noci na dnešek také napadlo několik centimetrů sněhu. Zbytky rozbředlého sněhu ležely ráno na většině silnic všech tříd. I na většině území Jihočeského kraje po ránu sněžilo. Hlavní silnice jsou mokré, místy na nich leží rozbředlá vrstva sněhu.

Tagy: doprava sníh

Zdroje: ČTK