Situace v ÚSTR přituhuje. Nová šéfka zvažuje trestní oznámení kvůli hospodaření v ústavu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman rozdal letos v lednu odměny za letošní rok v celkové výši 903.000 korun, uvedla dnes jeho nástupkyně Pavla Foglová. Kvůli hospodaření předchozího vedení zvažuje trestní oznámení. Kritizovala také zvýšení platů několika zaměstnancům, ke kterému Herman přistoupil jen krátce předtím, než jej v dubnu Rada ÚSTR odvolala z funkce. 

Ústav pro studium totalitních režimů

Ústav pro studium totalitních režimů,zdroj: Isifa.com

Podle Foglové poměry v ústavu působí, jako kdyby jej bývalé vedení pokládalo za "dobré trafikové místo". "Daniel Herman ÚSTR zadlužil. Nemyslím si, že to udělal sám a dokonce bych i připustila, že do všech důsledků nevěděl, co činí," prohlásila Foglová. 

Situace v ÚSTR, instituci, která má zkoumat totalitní režimy a dlouhodobě vyvolává emoce, je v posledních týdnech vyhrocená. Spory o ÚSTR vyvrcholily dubnovým odvoláním ředitele Hermana a jmenováním Foglové. Nová šéfka následně odvolala několik dalších zaměstnanců. 

Sedm členů bývalého vedení ÚSTR a někteří ředitelé odborů dostali podle Foglové celkem na odměnách přes 400.000 korun, zbytek obdržela další padesátka lidí. "Shodou okolností právě ti, kteří se dnes nejvíce ozývají, nejvíce se chtějí soudit a nejvíce píší petice," prohlásila Foglová. Věc nyní předala právníkům, kteří mají "rozklíčovat", zda má smysl trestní oznámení podávat a za jaký trestný čin. 

Herman také podle ní 9. dubna - tedy den před svým odvoláním - podepsal s platností od počátku měsíce zvýšení platů 29 zaměstnancům. "ÚSTR na to v tuto chvíli neměl peníze a tehdejší vedení to muselo dobře vědět," řekla nová ředitelka. Rada ÚSTR podle ní navíc už v té době žádala, aby Herman nečinil žádná personální opatření. Zvýšení podle ní zatíží rozpočet měsíčně 52.000 korunami, ročně tedy necelým půl milionem korun. 

Nová šéfka kritizuje práci některých zaměstnanců

"Když se člověk dostane k vnitřním ekonomickým a organizačním údajům, když se mu podaří prorazit slupku mezi veřejně dostupnými a neveřejnými informacemi, nezbývá mu než občas žasnout," poznamenala nová šéfka ústavu. 

"Práce mnoha odborníků v ústavu si vážím," řekla. Kritizovala ale fakt, že část zaměstnanců pracuje "z domova". Aniž by někoho jmenovala, uvedla, že někteří zaměstnanci měli poloviční úvazek právě pro práci z domova a na plný úvazek pracovali jinde. Takoví zaměstnanci prý celý týden do práce nepřišli, jen prý někdy telefonicky konzultovali. "Za to dostává plat, za který běžní historikové pracují osm hodin denně," uvedla nová ředitelka. 

Takové uspořádání je podle ní podivné a na její předchůdce to prý vrhá "divné světlo". "Působí to, jako kdyby pokládali ÚSTR za dobré trafikové místo," prohlásila s tím, že všechny práce z domova zrušila. Nově k ní bude potřeba v opodstatněných případech potřeba nové písemné povolení.

Tagy: Ústav pro studium totalitních režimů

Zdroje: ČTK