Situace v Tunisku o víkendu napjatá, politici ale hledají řešení

- Aktuality autor: red

V severoafrickém Tunisku se během víkendu začalo rýsovat východisko z politické krize vyvolané sociálními nepokoji a pouličními násilnostmi. Po pátečním útěku prezidenta Zína Abidína bina Alího ze země začal premiér Muhammad Ghannúší jednat s opozicí o nové vládě a předčasných parlamentních a prezidentských volbách.

V metropoli Tunisu se přesto v sobotu i v neděli ozývaly sporadické přestřelky.

Klíčem k uklidnění situace v Tunisku jsou jednání o vládě národní jednoty. Rozhovory se konaly celý víkend. Opoziční předák Nadžíb Šábbí už v sobotu po jednání s tuniským premiérem řekl, že by se svobodné volby mohly uskutečnit do sedmi měsíců, a to pod dohledem mezinárodních pozorovatelů. Premiér údajně rovněž souhlasí, aby se na vládě národní jednoty podílely i opoziční demokratické strany.

Premiér Ghannúší už dříve slíbil, že po 23 letech bin Alího autoritářské vlády bude bojovat proti korupci a posílí svobodu slova.

Zatřeni i cizinci

Po celý víkend vládlo v Tunisu, hlavním městě Tuniska, napětí. Centrum města proto bylo neobvykle vylidněné. V noci na sobotu metropole zažila i rabování. V sobotu se odehrály přestřelky mezi pořádkovými silami a povstalci před budovou ministerstva vnitra, v neděli před sídlem opoziční Demokratické pokrokové strany PDP.

Zatčeno bylo několik lidí včetně cizinců, kteří údajně stříleli na policisty. Podle policie měli dva zatčení švédské pasy a další čtyři německé. Dnes se střílelo i v blízkosti tuniské centrální banky. Ostřelovači byli zabiti.

V neděli ráno svým zraněním podlehl francouzsko-německý fotoreportér Lucas Dolega, jehož v pátek zasáhl granát se slzným plynem vystřelený tuniskou policií.

Zkorumpovaný prozatímní prezident

Na násilí se podle několika svědectví podílejí i členové bezpečnostního aparátu svrženého prezidenta, který uprchl do Saúdské Arábie. Šéf jeho bezpečnosti dnes byl zatčen a obviněn ze spiknutí proti bezpečnosti státu.

Prozatímním tuniským prezidentem byl v sobotu jmenován předseda Sněmovny reprezentantů Fuád Mbazaa, muž s pověstí zkorumpovaného a autoritářského politika.

Tunisané protestovali několik týdnů proti vysoké nezaměstnanosti, korupci, cenzuře tisku a autoritářské vládě prezidenta. Tvrdé policejní zásahy proti demonstracím si vyžádaly desítky mrtvých.

V sobotu se bouřili i chovanci tuniských věznic, z jedné z nich byla zhruba tisícovka odsouzenců propuštěna. Nejméně 47 vězňů při požárech v nápravných zařízeních a potlačování nepokojů zahynulo.

Káhira respektuje vůli lidu

Dění v Tunisku může mít dopad i na další země arabského světa s autoritářskými vládami a nespokojeným obyvatelstvem. Liga arabských států (LAS) v sobotu tuniské politiky vyzvala, aby se snažili udržet pořádek a vyvést zemi z krize. Vůdce sousední Libye Muammar Kaddáfí prohlásil, že bin Alí je stále "právoplatným prezidentem" Tuniska.

Egyptské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Káhira respektuje vůli tuniského lidu a věří, že Tunisané nedovolí, aby v jejich zemi zavládl chaos. Íránské ministerstvo zahraničí doufá, že "požadavky tuniského muslimského národa budou uspokojeny".

V jemenské metropoli Saná dnes asi tisícovka studentů vyzývala arabské národy, aby se po vzoru Tunisanů vzbouřily proti svým vedoucím představitelům. Z Tuniska se také postupně vrací zahraniční turisté. Češi v zemi podle dosavadních informací nejsou.

Tagy: nepokoje Tunis

Zdroje: ČTK