Situace v Syrtě je podle Červeného kříže zoufalá

- Aktuality autor: Jan Pastor

Situace v obléhané Syrtě, která je baštou spojenců svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, je "zoufalá". V noci na dnešek to podle agentury AFP oznámili představitelé Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), kteří město navštívili.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Lidé v Syrtě podle nich umírají, protože tamní nemocnice nemá kvůli bojům dostatek lékařského vybavení. Zařízení je prý navíc ostřelováno.

"Když jsme tam byli, vnitřní část nemocnice zasáhlo několik raket," uvedl šéf mise MVČK v Syrtě. Podle něj nebylo možné určit, zda střely odpálili povstalci, kteří město obléhají, nebo Kaddáfího stoupenci. Zástupce Červeného kříže nicméně vyjádřil překvapení nad tím, že ke střetu došlo v době jejich návštěvy ve městě, o níž věděly obě strany konfliktu.

Viděl jsem 14letého chlapce zemřít na operačním stole

MVČK také upozornil, že lékaři v syrtské nemocnici nemají dostatek vybavení, což vede ke smrti některých pacientů. Mise dopravila do nemocnice 300 balíčků s lékařským materiálem, není ale jasné, na jak dlouho vydrží. Poškozen byl také zásobník s vodou. Mnoho lidí se navíc do nemocnice vůbec nedostane, protože v ulicích města se bojuje. Situaci prý komplikuje i bombardování pozic Kaddáfího jednotek letadly NATO.

"Viděl jsem 14letého chlapce zemřít na operačním stole, protože během operace přestal jít proud," řekl Reuters Libyjec Sadík, který prý sám z nemocnice utekl. Podle dalšího Libyjce nemocnice dostala léky od soukromých lékáren ve městě poté, co před týdnem vyčerpala vlastní zásoby, ty ale také docházejí.

Podle MVČRK z města se 70.000 až 100.000 obyvateli zatím uteklo skoro 10 tisíc lidí. Nejméně třetina jich zůstává v poušti jen pár kilometrů od Syrty. Dál se prý od domovů vzdálit nechtějí.

Aliance prý často zasahuje i civilní budovy

Nové libyjské úřady v sobotu vyhlásily dvoudenní příměří, aby umožnily utéct dalším obyvatelům. Z města dnes ujížděly stovky lidí. Někteří z nich ale tvrdili, že o příměří nevědí a že střelba nepřestala. Libyjec Alí agentuře AFP řekl, že město s rodinou opouští, protože je sevřené bombardováním NATO a ostřelováním rebelů. Aliance prý často zasahuje i civilní budovy.

Syrta, považovaná za Kaddáfího rodiště, je spolu s pouštním městem Baní Valíd poslední významnou Kaddáfího baštou v Libyi. Do Baní Valídu se povstalci asi měsíc snaží neúspěšně vstoupit.

V Syrtě povstalci ovládli přístav, letiště a podle jejich dnešního tvrzení také čtvrť na jihozápadě, která platila za místní pevnost Kaddáfího věrných a je v ní malá vojenská základna. Značná část města ale zůstává pod kontrolou stoupenců svrženého libyjského vládce.

Tagy: syrta Lybie

Zdroje: ČTK