Situace v jaderné elektrárně Fukušima by se měla do půlroku stabilizovat

- Aktuality autor: Jan Janula

Firma TEPCO, která provozuje poškozenou jadernou elektrárnu Fukušima, doufá, že bude schopna stabilizovat situaci v elektrárně do šesti až devíti měsíců. Oznámil to dnes předseda společnosti na tiskové konferenci v Tokiu. Japonsko dnes přijela podpořit americká ministryně zahraničí Hillary Clinton.

Ta slíbila "rozhodnou podporu" po sérii katastrof, které tuto zemi postihly.  Společnost připravila etapový plán, který povede k ukončení krize a umožní obyvatelům evakuovaným z okolí elektrárny vrátit se domů.

Vrátí se lidé do svých domovů?

Plán zahrnuje také přikrytí poškozeného reaktoru, aby se zamezilo úniku radiace. Nakonec bude odstraněno jaderné palivo.  "Upřímně se omlouváme za způsobené problémy," řekl předseda společnosti Cunehisa Kacumata.

"Uděláme vše pro to, aby se zabránilo dalšímu zhoršování krize." dodal. V prvních třech měsících bude společnost podle plánu postupně snižovat hladinu úniku radiace. V dalších třech až šesti měsících chce dostat únik radioaktivního materiálu pod kontrolu.

"Chceme, aby se evakuovaní lidé mohli vrátit do svých domovů co možná nejdříve," zdůraznil Kacumata. Ministr hospodářství Banri Kaieda řekl, že někteří obyvatelé se budou moci vrátit do šesti až devíti měsíců.

"Samozřejmě, někteří lidé se nebudou moci vrátit domů, ale všichni budou informováni," řekl Kaieda a dodal, že vláda doufá, že TEPCO dokáže zvládnout radiaci dříve, než jak si stanovila v plánu.

Ochlazování a dekontaminace

Společnost se soustřeďuje na ochlazování reaktorů a nádrží s vyhořelým palivem, na dekontaminaci zamořené vody, snížení úniku radiace do ovzduší a do půdy. Jak známo, sever země postihlo 11. března nejsilnější zemětřesení v historii, které vyvolalo přívalovou vlnu cunami a způsobilo vážné poškození jaderné elektrárny Fukušima.

Více než 28.000 lidí zemřelo nebo je pohřešovaných.  "Slibujeme, že budeme stabilně podporovat vaši obnovu," řekla Hillary Clinton na tiskové konferenci s ministrem zahraničí Takeaki Macumotem.

"Jsme přesvědčeni, že Japonsko v příštích měsících prokáže nezlomnost, kterou jsme viděli i během krize, a že zaujme opět svou silnou pozici ve světě," dodala.  Macumoto poděkoval Spojeným státům za "obrovskou podporu", kterou mu dosud poskytly.

Spojené státy vyslaly do Japonska 20.000 vojáků a desítky letadel, které pomáhají při zkoumání severovýchodního pobřeží a odkrývání milionů tun sutin. Američtí experti na jadernou energii se spolu s japonskými inženýry snaží řešit jadernou krizi, která vznikla poškozením elektrárny Fukušima.

Tagy: zemětřesení tsunami Fukušima

Zdroje: ČTK