Situace v Iráku se vyostřuje, evakuace Čechů ale zatím v plánu není

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Situace v Iráku se vyhrocuje, islámští radikálové se přibližují k metropoli Bagdád. Česká diplomacie se však dosud nechystá k evakuaci českých občanů z Iráku. Ministerstvo podle mluvčího Davida Frouse situaci sleduje a bude relevantně postupovat podle jejího vývoje. Případná evakuace by se podle mluvčího týkala maximálně několika desítek osob. 

"Situaci průběžně sledujeme a vyhodnocujeme. V tuhle chvíli je náš zastupitelský úřad v Bagdádu funkční, nicméně situace se pochopitelně může velmi dynamicky vyvíjet a my podle toho budeme příslušným způsobem reagovat," uvedl Frous bez dalších podrobností. 

Případná evakuace by se podle něj dotkla "jednotlivců, maximálně několika málo desítek" Čechů, kteří v Iráku žijí nebo pracují. České velvyslanectví je s nimi podle Frouse průběžně v kontaktu. 

Kvůli bezpečnostní situaci v zemi česká ambasáda v Bagdádu na svých internetových stránkách "důrazně nedoporučuje" turistické cesty do Iráku. V aktuálních doporučeních a varováních pro cesty do zahraničí ale ministerstvo zatím žádné upozornění na cestování do této země nevydalo. 

Radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě už ovládají města ležící ve vzdálenosti méně než 100 kilometrů od Bagdádu. Vláda šíitského premiéra Nurího Málikího je podle agenturních zpráv zcela paralyzována a vládní síly nejsou schopny na ofenzivu sunnitských povstalců odpovědět. Americké firmy kvůli zhoršení bezpečnostní situace proto už začaly přemísťovat své zaměstnance v Iráku do klidnějších oblastí. 

Tagy: Češi Irák islamisté Ministerstvo zahraničí

Zdroje: ČTK