Situace v Anglii se zklidnila, policie rozprášila zbylé výtržníky

- Aktuality autor: red

Posíleným jednotkám britské policie se v Londýně i v dalších městech po čtyřech neklidných nocích daří udržet klid. Na jižním předměstí metropole Eltham lidé na policisty házeli předměty, skupinu asi 150 mužů ale policie rozprášila a k větším střetům nedošlo.

Půtky a strkanice byly podle agentury Reuters zatím největšími problémy, které bezpečnostní síly ve středu v noci řešily.

V druhém největším anglickém městě Birminghamu se ve středu večer sešly stovky lidí, aby uctily památku tří mužů, kteří tu zemřeli po nárazu autem. Podle místních šlo o muže ve věku od 21 do 31 let, kteří byli členy jihoasijské menšiny žijící ve městě a ve své čtvrti hlídkovali před vandaly. Vigilie se odehrála v poklidném duchu. Policie šetří případ jako vraždu a zadržela dvaatřicetiletého podezřelého.

Zadrženo bylo už zhruba 1100 lidí

K druhé hodině nad ránem (03:00 SELČ) se podle agentury AFP zdálo, že policejním jednotkám se v celé zemi daří udržet klid - poprvé od soboty, kdy nepokoje propukly. Od té doby bylo zadrženo asi 1100 lidí. Jen v Londýně počet zadržených podle Scotland Yardu stoupl na 820 a 279 lidí bylo obviněno.

Čtyři dny vandalismu kromě městských čtvrtí zanechaly spoušť i v řadách záchranářů, kteří byli mnohdy přetíženi a nestíhali reagovat na tísňová volání. Vazební cely se zaplnily lidmi. V Londýně zůstaly tři soudy v provozu po celou noc, aby se zabývaly desítkami obvinění z výtržnictví a vloupání.

Premiér David Cameron ve středu v prohlášení po setkání krizového štábu slíbil, že nenechá zvítězit "kulturu strachu", a varoval, že vláda proti násilníkům použije tvrdá opatření. Již v úterý vyslal do ulic 16.000 policistů, o 10.000 víc než den předtím. Kvůli nepokojům v britských městech se dnes mimořádně sejde parlament.

Tagy: policie protesty Anglie

Zdroje: ČTK